Nazır Kirişci, “Akdeniz Su Ürünleri Av Sezonu Küşat Töreni”nde konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “2022 yılı sonunda beher vatandaşımız üzere birer sayı kalkışmak üzere kısaca 84 milyon bala balığı akarsu kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına reva şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kirişci, Karataş ilçesinde düzenlenen “Akdeniz Su Ürünleri Av Sezonu Küşat Töreni”nde, tüm tabii kaynaklar gibi akarsu ürünleri kaynaklarının üstelik bitmeyen olmadığını, bunları arkalamak ve sürdürülebilirliğini tedarik etmek gerektiğini söyledi.

Akdeniz Bölgesi balıkçılarının talebi üzerine burada av sezonunun sair denizlerden ayrımlı olarak 15 Eylül’bile açılmasının balıkçıların takdire mesabe tıpkı fedakarlığı olduğunu nâkil Kirişci, “Bu aplikasyon, buradaki balıkçılarımızın hangi büyüklüğünde bilinçli ve doğayı korumada azimli olduğunun meydanda tıpkısı delilidir. Bunun amacıyla hepinize, cemi Akdenizli balıkçılarımıza teşekkürü tıpkısı takanak biliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kirişci, vekillik kendisine üç yıldır sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına engel veren istilacı balon balıklarının avcılığını desteklediklerini, avlanan bu balıklara ücret ödediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede genişlik bir iki 5 milyon kullanılmamış balon balığının ekosisteme katılımına bariyer olduk. Bu yıl avlanan rastgele palavra balığı başına verdiğimiz desteği, balıkçılarımızı mutlu edecek şekilde artırdık. Bildiğiniz kabil desteğimizi, bölgedeki türlere göre değişmekle alay malay, pöçük başına 2,5 teklik ile 12,5 lira olacak şekilde baştan belirledik. Bölgede yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, dulda alanlarımızı de artırdık. Denizlerimize bıraktığımız sentetik resif ve anti trol bloku ile ekosistemi destekliyoruz. Karataş’ta bireşimli resif yapılması amacıyla nezaret adına gereken izinleri verdik. Antrparantez projeye 1 milyon teklik bütçe aktarımını da geçen hafta yaptık. Karataşlı balıkçılarımıza alımlı çalımlı güzel olsun. Bunlar vakit kaybetmeden Adana ve Karataş’a özel değil. Hatay’a birlikte Mersin’e da eş yatırımları yapıyoruz, desteklerimizi veriyoruz, vermeye bile bitmeme edeceğiz.”

Kombinasyon Su Ürünleri Bölgesi

Kirişci, çok yakında Karataş’ta Birleştirme Su Ürünleri Bölgesi’nin karada olan bölümünde yılda 30 bin ton balık üretilmeye başlanacağını dile getirerek, “2023 başında faaliyete geçecek Karataş-Yumurtalık arasındaki denizde kurulan tesislerde ise geçmiş etapta yılda 60 bin ton istihsal gerçekleşecek. İleriki dönemlerde ise toplamda 100 bin tona büyüklüğünde balık üretimi yapılması benzer olacak. Böylece, bu kesim Türkiye’nin balık istihsal merkezi haline gelecektir.” diye konuştu.

Bakanlık yerine balık üretilmesine ayrı tıpkı ehemmiyet verdiklerini anlatan Kirişci, şunları ifade etti:

“Bu büyüklüğünde değişik türle balıklandırma özne arz ateş parçası ülkelerin başında geliyoruz. 2022 yılı böylecene beher vatandaşımız amacıyla birer sayı olmak için tahminî 84 milyon çocuk balığı akarsu kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına yerinde şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.”

Balıkçılığa verilen destekler

Kirişci, aynı yandan denizlerdeki varlıkları korurken değişik yandan balıkçılık sektörünü desteklemeye bitmeme ettiklerine belirtti.

2003 yılından itibaren balıkçılar ve yetiştiricilere ÖTV ve diğer desteklerle beraber edimsel birimle 18,2 milyar lira ifa yaptıklarını rapor eden Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Tümen hükümetleri yerine yoz ölçekli balıkçılık fail kardeşlerimizi birlikte temas antlaşma destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde âdeta ölçekli balıkçılarımıza verdiğimiz destek sadece 20 milyon liraydı. Hükümetimizin, ibik balıkçılarımızı tutma politikaları çerçevesinde verdiğim önceki talimatlardan biri bu rakamın 4 katına çıkarılması olmuştur. Önümüzdeki sene başında kısaca 80 milyon lirayı balıkçılarımıza dağıtacağız. Gine bu mevsim balıkçılarımıza Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla Kültür Bankası tarafından bağan faizli güven imkanı getirdik.”

Konuşmaların arkası sıra Vali Süleyman Elban ile Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Uğurlu, Kirişci’ye künde seti hediye etti.

Kirişci ve ayrıksı ilgililer henüz sonraları Karataş Limanı’na geçerek denize inhilal etmek üzere bekleyen tıpkı balıkçı teknesine destek. Buradan telsiz vasıtasıyla balıkçılara ferman veren Kirişci, “müstemirren besmele” dedi, teknenin güvertesine çıkarak balıkçıları selamladı. Balıkçılar barhana halinde denize açıldı. Icra Vekili Kirişci’nin bulunduğu tekne da balıkçılarla denize açıldı.

(Bitti)Share: