Nazır Karaismailoğlu, AirShow İstanbul Fuarı’nda konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Zaman aut şekil uçuş ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, global tıpkı havacılık merkezi olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, 13. AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havacılık ve gök teknolojileri sektöründeki gelişmelerin ele alınacağı, sektöre balaban katkılar sağlayan İstanbul Airshow’da olmaktan etraf sevinme duyduğunu belirtti.

Bakanlık namına, Türkiye’yi dünyanın önder ekonomileri arasına yükseltecek, milleti türe ettiği yere taşıyacak dev projeleri, devlet aklı ve politikalarının sonucu olarak planladıklarını ve düz yazı ettiklerini tabir fail Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sadece Türkiyemizin değil, tekmil insanlığın hizmetine sunduk. Bugünlere yansımak için var gücümüzle çalıştık. Milletimizin desteğini birlikte her zaman yanımızda hissettik. Şimdi dahi envestisman, üretim, istihdam ve dış satım odaklı büyüme stratejimize uygun iri erişim yatırımlarımızın rastgele alanda olduğu gibi havacılık sektöründe birlikte meyve verdiğini bürümek bizleri gururlandırıyor. Bu kapsamdaki dev hizmetlerimizden biri olan İstanbul Havalimanı’nı hayata geçirdik, bugün Türkiye Avrupa havacılığının zirvesine ulaştı.

Şimal Marmara Otoyolu’nu yaptık, bölgesel ticaret canlandı. Çanakkale Köprüsü’nü hizmete açtık, turizm tek olmadığı büyüklüğünde ivme kazandı. Zaman artık “kazan-kazan” devri… Çekicilik yolu ulaşımı ise kazan-kazan devrinin genişlik mefret dinamosu, anahtarıdır. İşte böyle aynı dönemde, bizler burada yemeden içmeden havacılık sektörünün geleceği için değil, ülkelerimizin kazançlı ve sosyo-kültürel geleceği amacıyla tıpkı araya geldik.”

“İstanbul Hava Meydanı ve THY havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor”

Nazır Karaismailoğlu, ülkeler amacıyla vazgeçilmez olan konuşu aksiyon birliklerinin tesisi ve dış tecim faaliyetlerinin gelişmesi üzere vacip olan sunu hızlı, güvenli ve konforlu muvasala yolunun gelgel yolu taşımacılığı olduğunu belirtti.

Sayısını 26’dan 57’ye yükselttikleri havalimanları yardımıyla Türkiye’nin, havacılık alanında dünyanın bildirme büyük toptan transit merkezlerinden birine dönüştüğünü aktaran Karaismailoğlu, salgın sonrası taleplerin artması ve yaz turizminin yoğunluğu nedeniyle Avrupa havalimanlarında kargaşa yaşanırken, İstanbul Havalimanı üzere mega yatırımlar ve aldıkları önlemler sebebiyle boğuk günleri geride bıraktıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin havalimanlarında konfor olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın sunma vahim hava meydanı olan İstanbul Havalimanı, geri liderliğini tıpkısı kere elan pekiştirdi. Dünyanın genişlik saygın yayınlarından yolculuk dergisi okurları dünyanın en ferah hava meydanı yerine İstanbul Havalimanını belirledi. 240 bin okuyucunun katıldığı anketle bu unvanı İstanbul Havalimanı almış oldu.

Sadece Ilkgüz ayında 40 binden aşkın uçuşa karı sahipliği işleyen havalimanımızın itibarını ortaya koyan bu başarıda; 2022 yılının önce 9 ayındaki toplanmış 48 milyon yolcumuzun tecrübelerini aktarması yatmaktadır. Bu bile demektir ki; hem İstanbul Hava Meydanı hem da öncü taşıyıcımız Türkiye’nin yer balaban markası Türk Hava Yolları havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor; sağlamlaştırıyor.”

Avrupa’daki havalimanlarında, valiz gurur sürelerinin saatleri bulurken, İstanbul Hava Meydanı’nda günde averaj 200 bin bagaj hareketliliğinin sorunsuz yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, devasa bire bir yoğunluğa rağmen portbagaj çalım süresinin İstanbul Havalimanı’nda dakikalarla kapalı ve check-in süresinin ise yemeden içmeden 1 dakika olduğunu dile getirdi.

Karaismailoğlu, yaşanılan çağda ulaşılabilirlik ve cevvaliyet faktörlerinin, hayatın seçme alanını köklü şekilde etkilediğini, hakeza bir dönemde da albeni ulaşımının öneminin değme sabık dönme elan üstelik arttığını ifade ederek, “Bu nedenle, dokuz canlı çokça ülkenin ana gündem maddesi; havacılığın geliştirilmesi ve uluslararası alandaki konumunun güçlendirilmesidir. Biz birlikte bunun için dış politikamızda ‘Elan zinde münasebet, henüz çok konuşma, elan çok ortak değer’ politikasıyla ilerliyoruz. Sonuçlarını dahi bütün bu arada görüyoruz.” diyerek konuştu.

2003 yılında Çekicilik Eriştirme Anlaşması mevcut talih sayısının 81 iken, bu sayıyı 2022 yılı ağustos kocaoğlan bakımından 173’e yükselttiklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlaşmalar ve müzakereler neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan dış şekil uçuş nokta sayımıza 281 eskimemiş yasakçı ekledik. Zaman aut suret uçuş ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, toptan ayrımsız havacılık merkezi olduk. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki doğu-mağrip koridorunda natürel aynı köprü olduğu üzere Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan yıldız cenup koridorlarının dahi yekpare ortasındadır.

4 saatlik uçuşla 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Karışık Milli Hasılaya sahip ve 7 trilyon 45 bilyon dolar ticaret hacmi mevcut 67 ülkenin de merkezindeyiz. Bu jeostratejik konumumuzdan hareketle muvasala ve bildirişim stratejilerimizi küresel ve bölgesel şartlar ışığında yeniden tarif etmek ve bu stratejileri daim güncel sancımak Türkiye amacıyla vazgeçilmezdir.

İşte o nedenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler kendisine akıbet 20 yıldır muvasala ve iletişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonunu dünyanın nabzını yilbik, teknolojik gelişmeleri yakından strateji ederek ve baştan sona entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirmekteyiz.”

“Hava Meydanı sayımızı iki katından fazla artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz”

Vekil Karaismailoğlu, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin erişim ve iletişim altyapısına 183 bilyon doların üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yıllardır süren erişim altyapısı problemini iri ölçüde çözdüklerini belirterek, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Hava Meydanı, Şimal Marmara Otoyolu, Müşkül Sultan Rast Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar mega erişim projelerini başarıyla bitirdiklerini ve milletin hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye’yi Asya, Avrupa, Yıldız Afrika, Orta Şark, Kafkaslar ve Yıldız Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın seçme modunda arsıulusal ayrımsız koridora dönüştürdüklerini, bölünmüş öğün uzunluğunu 28 bin 722 kilometreye çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derbent vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Güreşçi Köprüsü ve viyadük uzunluğumuzu 730 kilometreye çıkardık. Bütün tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci Faziletkâr Aceleci Tren işletmecisi yaptık. Önceki 2009 yılında hizmete başlayan Ankara- Eskişehir hattını; sonrasında ise Ankara- Konya ve Ankara-İstanbul hatları ile milletimizin özlemle beklediği Efdal Hızlı Katar hatlarını inşa ettik. Uluslararası tıpkı proje olan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattını başarıyla tamamlayarak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nu faaliyete geçirdik. Dünyada ‘Deniz ticaret filosu’ sahipliği bakımından 15. sıraya yükseldik.

Liman sayımızı 217’ye, tersane sayımız 84’e çıkardık. Türkiye, Avrupa, Asya’nın batısı, Orta Doğu ve Afrika amacıyla hem arızi hem bile abra trafiği açısından koca bir albeni eriştirme merkezi. Milletimizin bundan sunma makul biçimde yararlanabilmesi için havalimanı sayımızı iki katından aşkın artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz. Havacılığın gelecekteki arz majör meselelerinden ’emisyon’ üstüne şişman ve kilolu planlamalar yapıyoruz. Karbon kıç izimizi azaltacağız. Hava yolları taşımacılığı için mekân dostu yakıtlar üreteceğiz. Bölgesel gelgel yolu kargo taşımacılığını elan bile geliştireceğiz; Türkiye, albeni-kargo ağının de uluslararası tıpkısı merkezi olacaktır.”

Karaismailoğlu, acun ile hesaplı, ticari ve toplumsal bağları güçlendiren yekpare ulaşım ve tanıtma yatırımlarında hedeflerinin, bütünsel kalkınmayı desteklemek, vatandaşların dirim kalitesini yükseltmek, milletin beher ferdinin bu zenginleşmeden yararlanmasını çıkarmak olduğunu söyledi.

Hedefleri arz makul devir aralığında hayata geçirebilmek amacıyla Amme Hususi İş Birliği (KÖİ) modelini genişlik doğru şekilde kullandıklarını, bu konuda üstelik apayrı ülkelere de eş olduklarını belirten Karaismailoğlu, “Bu sayede KÖİ ile hayata sabık projeler uluslararası standartlarda ve ivedilikle tamamlanmaktadır. Kalkınma hızlanıyor, ululuk olarak ülkenin ciharıyek yanına tıpkısı anda yatırım sevk şansını elde ediyoruz. Dünyanın en makro havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Arsıulusal Havalimanı ile ülkemize, milletimize altın ayrımsız hizmeti henüz kazandırdık. Türkiye’nin 3’üncü Avrupa’nın 8’inci genişlik aheste hava meydanı oldu. Sabiha Gökçen, havalimanlarımız ile birlikte rekordan rekora koşmaktadır. Sabiha Gökçen, ilkgüz ayında 17 binden aşkın uçuş ve kısaca 3 milyon yolcuyla bu kervana katıldı.” diye niteleyerek konuştu.

“Tamamlandığında, Antalya Havalimanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunu akıllı havalimanlarından biri olacak”

Nazır Karaismailoğlu, sadece geride bıraktıkları aylarda iki havalimanı açılışı gerçekleştirirken, tıpkı hava meydanı üzere yetenek artırımı ve pres uzatımı ihalesi düzenlediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Mesafe 2021’da, Antalya’yı bölgesinin turizm merkezi yapacak, Antalya Havalimanı’nın kapasitesini artıracak ve işletmesini 25 yıllığına kiralayan ihaleyi tamamladık. Mevcut durumda yaşanan uçak otopark sahası ve terminal binaları ile otoparkların yetenek yetersizliği, arttırma yapılacak tesisler ve yatırımlarla giderilecek. Tamamlandığında, Antalya Hava Meydanı Türkiye’nin ve bölgesinin genişlik aptal havalimanlarından biri olacak. Proje yatırım tutarı 765,3 milyon avro olup, amme kaynağı kullanılmadan yapılacak tesisler, 25 sene işletme süresi böylelikle bedelsiz kendisine devredilecek. Ayrıca, proje kapsamında sâri ve kaynak garantisi verilmedi.

KDV dahil 8 milyar 555 milyon avroluk tenkis bedeli, akıbet yıllarda ülkemiz hazinesine kazandırılan rekor düzeyde bire bir amme kazancıdır. Hoppadak eylül ayında tahminî 26 bin uçuşla 4,6 milyon yolcuya ocak sahipliği eden Antalya Hava Meydanı, toptan ekonomideki işleyişin bozulduğu hakeza benzeri dönemde Türkiye’nin yatırımlar amacıyla çekim merkezi olmayı sürdüreceğinin bildirme konkre göstergesidir. Albeni yolları yatırımlarında bire bir ahir durağımız Rum oldu. Gaziantep havalimanı kullanılmamış terminal binası ve Tokat Havalimanı’nı hizmete aldıktan bilahare 14 Mayıs 2022’birlikte, denize dolgu yöntemiyle deniz üzerine nesir edilen, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını yaptık. Bu eserimiz, mühendislik ihraç fail aynı mevki yerine dünyanın hizmetine sunuldu.”

Planlı ve sürdürülebilir büyümenin, çoluk çocuk için daha tüvana Türkiye hedefiyle, 2035 ve 2053 vizyonlarını bugünden tamamladıklarını nâkil Karaismailoğlu, ulaştırma ve tanıtma alanında gerçekleştirilecek bakir evlat yatırımların 2053 yılına büyüklüğünde 198 milyar dolara ulaşacağını dile getirdi.

Karaismailoğlu, SELIM Fırka hükümetleri döneminde uyguladıkları politikalarla ve yatırımlar sayesinde gelgel yolları, şümullü bakım merkezleri ve tesisler, çağcıl havalimanları, gelecek vadeden havacılık okulları ve ferah eğitilmiş personelleriyle Türkiye’nin, havacılık endüstrisinin önde mevrut ülkelerinden olduğunu söyledi.

“İstikbal Göklerdedir” sözüyle önemini vurguladıkları havacılığın gençliğin kültürlü geleceğinin teminatı olduğunu bildiren Karaismailoğlu, o nedenle seçkin geçen dönem daha birlikte geliştirilmesi, büyütülmesi gerektiğini aktardı.

“2003 yılında 34 milyon olan eğreti sayımız 210 milyona ulaştı”

Vekil Karaismailoğlu, hava yolu sektöründe yapılan çalışmalar neticesinde 2022 yılı ağustos kocaoğlan bakımından 2003 yılında 162 olan uçak sayısının yüzdelik 261 artışla 584’e, koltuk kapasitesinin yüzde 298 artışla 27 bin 599’dan 109 bin 821’e, hava kargo kapasitesinin ise yüzdelik 784 artışla 303 tondan 2 bin 676 tona ulaştığını kaydetti.

2003 yılında mecmu 34 milyon olan gelgeç sayısının 210 milyona ulaştığını tabir fail Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği amacıyla salgın sürecinde havacılık sektörü açısından dünya genelinde ve ülkemizde balaban ölçüde mütenakıs tayyare ve sâri trafiği gerçekleşti. Çıktı o günleri geride bıraktık. 2022 yılının önce 9 ayında 2019 yılının tıpkı dönemine kıyasla çarkıt seviyesine yaklaştık. Çıtayı rastgele güzeşte çevrim yukarılara taşıyarak havacılık ve gök teknolojileri alanında dahi iri başarılar elde ediyoruz. İyi biliyoruz ki başka ülkelerin teknolojilerini iletilmek, ülke kaynakları açısından üstelik mutluluk çıkarları açısından üstelik sürdürülebilir benzeri genişlik değil. Bu noktada yaptığımız atılımlar ile ülkemizi öz uydularını geliştirebilen, üretebilen ve sınav edebilen ayrımsız seviyeye çıkardık.

Türksat 5A ve 5B bile geçtiğimiz sene zarfında yörüngelerine ulaştı ve sonunda benzeri sene içre iki kullanılmamış soy sop danışma uydusunu devreye düzlük ender ülkelerden biri olduk. İlk yerel ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı dahi 2023 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefledik. Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla baziçe edilen evvel 10 ülkeden biri olacak. Gelgel savunma sanayinde üstelik acun sakil dengelerini muhavvil, muharebe alanında patika açan teknolojiler geliştirdik, geliştirmeye bitmeme ediyoruz.”

Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu, ati 20 yılda acun genelinde albeni trafiğinin iki katın üzerinde, bakım verilen palyatif sayısının ise almanak ortalama yüzde 4,4 artmasının beklendiğini anlatım ederek, “Öte yandan yükselen küreselleşme ve özelleşme hareketleriyle acun sivil havacılığında rekabet çabucacık artıyor. Proses, hava ulaşımının ‘tek benzeri aksata haline gelmesi’ yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan henüz çok pay alabilmek hesabına, ölçülü ve uzun vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz. Vadi kürenin birbirine ırak coğrafyalarında düz düzlük ülkelerimiz beyninde yapacağımız aksiyon birlikleri ile uzakları yakın, ülkelerimizi bitişik kapısı haline getireceğiz.” diyerek konuştu.

Fuardaki birliktelik vesilesiyle bakir hisse senedi ortaklıkları, yıpranmamış pazarlar ve gelişim imkanları aralanacağını belirten Karaismailoğlu, “Ticaretimiz artacak, toplumsal ve kültürel ilişkilerimiz hızlanacak. Ülkelerimiz beyninde yeni tıpkı dönemi başlatacağız. Biz Türkiye’nin ak pak geleceğine sizleri de kuma söylemek, sizlerle faal ortaklıklar kurmak istiyoruz. Havacılık sektörünün geleceği açısından nazik önem arz eden bu fuarın tamlık katılımcılar amacıyla çok yararlı olacağına inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, Türk Çekicilik Yolları (THY) Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, TAV Havalimanları İcra Yerleşmiş Başkanı Serkan Kaplan’ın beraberinde havacılık sektörü paydaşlarının katılımıyla AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesildi. Henüz sonradan Icra Vekili Karaismailoğlu, fuar alanında firmaların stantlarını müzakere ederek, bazı uçak ve helikopterleri gezdi.

Share: