Nazır Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin mahiye toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Aylık Bilgilendirme Toplantısı” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’de gerçekleştirildi.

Bakan Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün önünde belirsizliklerle kırcı bir sürecin olduğunun değerlendirildiğine bel ederek, “Biz tamam bu olumsuz senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, öğün haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin millî göstergeç kanalı ile 200 ülkenin toptan bilgelik kanalları ve dijital mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Akıbet 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında örtüsüz vuzuh sunma çetin ve sunma enerjik lansman işleyen mutluluk olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Tanıtım kampanyaları sebebiyle sene başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin ilk 9 mahiye döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, düzeltilmiş ettiği hedeflerine tıpkısı kadem henüz yaklaştığının göstergesidir. İleriye dönük rezervasyonlar bile berenarı bol geliyor. Yıl sonuna düzeltilmiş hedeflerin de geçileceğine inanıyorum. 2016’üstelik 62 dolara kadar gerileyici birey başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzdelik 35 artım kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Nazır Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi seyyah sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un yıl böylelikle tahminî 15 milyon ziyaretçiyi misafir edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Kitap çeşitliliği üzere bir nice alanda özel projelere imza attık”

Turizmde kitap çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Yayın çeşitliliği amacıyla kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve kültür turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin yerli, özgün ve katıksız değerlerini ortaya hissetmek üzere planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antik medeniyetleri havi üslup ve bisiklet yolları, Ermiş Çelebi, Mimar Sinan kabilinden kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kadar akide rotaları ile peynir rotası, ilgi yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi yerine gelişigüzel şeyi amade kuzuluk getirdik. Gastronomimizi öncelemek amacıyla harekete geçtik. Emeklerimiz sayesinde dünyanın yer prestijli aşçı derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’üstelik aşçı listesini açıklayacak. Arkeoloji turizminde eke çalışmalara imza attık. Güzeşte yıl 670 noktada hafriyat yaparak dünyada birinci olduk. Çabucak hafriyat sayılarını arttırmıyoruz, kâin kazıların birlikte kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Kültür Yolu festivallerini 7 bölgeye yansıtmak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çokça şişman katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle özellikle Anadolu’da otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’bile gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali’ni 300 binden fazla kişinin görüşme ettiğini aktaran Icra Vekili Ersoy, “Önümüzde Hükûmet Merkezi, Beyoğlu, Diyarbakır Kültür Yolu Festivalleri var. Konya’dahi Gizemci Çalgı Aleti Festivali 30 Eylül’e kadar bitmeme ediyor. Ati sene ise nisan ayında İzmir’bile Firez Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni da festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi henüz ati yıl eylül ayında Türkiye Firez Yolu Festivalleri programına dahil ederek 2023’te toprak sayısını 10’a çıkaracak ve değme sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Sakıncasız Turizm Sertifikası’nın bu sene sonu itibariyle Emniyetli ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini tabir eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Imdi çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimlik önem taşıyor. Türkiye bu anlamda ululuk bazında geniş kapsamlı aynı protokol imzalayan mevki oldu. Kapsamlı ayrımsız şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması gereken kriterler var. Kriterlerin bütünü çağ temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ekim böylelikle bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon turist misafir ettik”

İstanbul Valisi Yüce Yerikaya de salgın döneminde kül dünyada turizm istatistiklerinin allak bullak olduğunu belirterek, “Sakıncasız Turizm Sertifikası programıyla sair ülkelere emsal olduk. 2020 ve 2021’da İstanbul’dahi toplamda 14 milyon gezici konuk ettik. Müstevli sonrasında ise hem Türkiye hem üstelik İstanbul, gelen seyyar rakamları noktasında yeniden gündüz yazmaya devam ediyor.” dedi.

Bu sene İstanbul’a mevrut gezgin sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın en müteşebbis, yer misafirperver, yer pir insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan elan iyice. Bakım sunumumuz bile anca. Ancak rakamlarımız alçak gönüllü.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise salgın sonrasında Türkiye’nin uluslararası turizm arenasına en hızlı periyot yapan ülkeler arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Temmuz ve ağustos ayları çok bati geçti. Eylül ayında üstelik grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem birlikte sekiz mahiye dönemde doluluk ve çekmece başı dirimsel ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye devam ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin üstüne taşıyacağını umuyoruz. 2023’te gelişigüzel madde böyle devam ederse, Türkiye turizmde yıla çok şanslı başlayacak. Eski yıllarda olduğu kadar baştan benzeri ahir sene üzere, 2023 amacıyla rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çokça parlak şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürü Ateşin Yılmaz’ın beraberinde TÜROB yönetim kurulu üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri da tıpkısı araya geldi.

Share: