NATO’dan Kosova-Sırbistan uyarısı: “İstikrar tehlikeye girerse, KFOR müdahaleye amade”

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vuçiç ile düzenlediği eş basın toplantısında, Kosova-Sırbistan arasındaki gerilime değinerek, “İstikrar tehlikeye girerse, KFOR müdahaleye amade” dedi.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO Karargahı’nda Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vuçiç ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile değişik benzeri araya gelerek, Kosova-Sırbistan arasındaki gerilimi görüştü. Cumhurbaşkanı Vuçiç ile görüşmesinin ardından ortak matbuat toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “Umum tarafları itidal göstermeye ve şiddetten kaçınmaya çağırıyorum. NATO sahadaki durumu yakından izlemeye devam ediyor” ifadelerini kullanarak, “KFOR barışı esirgeme misyonumuz BM görevine odaklanmaya bitmeme ediyor. İstikrar tehlikeye girerse, KFOR müdahaleye hazır. Kül Kosova halkı için emin, emin tıpkısı yassı ve akım özgürlüğü uydurmak üzere muktezi değme kalem önlemi matlup bölgedeki farklılıkları çözmenin biricik yolu yararlı diyalogdur” dedi.

AB nezdindeki Belgrad- Priştine diyaloğunun mecmu tarafların haklarına hürmetli benzeri çözüm bulma platformu olduğunu nâkil Stoltenberg, “Kamu tarafları ongun niyetle çalışmaya davet ediyorum. Esneklik afişe etmek ve müspet oluşmak üzere” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Vuçiç ile Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih saldırılarını bile görüştüklerini nâkil Stoltenberg, “Arsıulusal toplumun Rusya’nın hasbi saldırganlığına cebin bağlanak içinde olması önemlidir. Hepimiz Rusya’yı bu savaşı bitirmeye ifham etmek üzere adımlar atıyoruz” dedi.

Stoltenberg’den Rusya’ya Zaporijya Çekirdeksel Santralin’den idraksiz çekilmesi çağrısı

Ukrayna’de kâin ve 4 Mart’ta Rus ordusu eliyle ele geçirilen Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne değinen Stoltenberg, “Zaporijya Nükleer Santrali’nin Moskof kuvvetleri marifetiyle ele geçirilmesi, bu tesislerin emniyeti ve güvenliği üzere ağır ayrımsız yıldırma oluşturuyor. Nükleer kaza veya görüngü riskini artırıyor. Bu boyut Ukrayna’nın, yandaki ülkelerin ve uluslararası toplumu tehlikeye atıyor. Tam Acımasız kuvvetlerinin geri çekilmesini sağlanmalı ve acilen Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimine müsaade verilmesi gerekiyor” dedi.

“Kosova’daki sulh ortamının devamı üzere çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Vuçiç ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle Stoltenberg’e teşekkürname ederim kim Sırbistan’ın tutumunu aktarmak istedi. Elhak biliyor. Kocaman olan NATO’nun Kosova’daki rolüdür. KFOR ile gelişigüzel Kosova’daki sulh ortamının devamı amacıyla çalışıyoruz. Sırbistan’ın güvenliği için çok oylumlu tıpkısı bahis” dedi.

“Biz askeri namına yansız ülkeyiz ve anca dikilmek istiyoruz”

Sırbistan üzere eke olanın Konfedere Milletler prensipleri ve Brüksel Anlaşmalarına uyulması olduğunu nâkil Vuçiç, “Tığ askeri kendisine yansız ülkeyiz ve anca üstüne düşmek istiyoruz. NATO ile ilişkilerimizi yetiştirmek, muhtemel tansiyon ve riskleri azaltmak istiyoruz. Balkanlardaki durumdan yorgunsunuz amma bizim amacıyla cesim olan Sırp halkına yönelik saldırılar frekans kazandı. Stoltenberg ile bu konuları görüşmüş olmaktan çok memnunum” dedi.

Kurti-Vuçiç görüşmesi erte

Kurti ile Vucic beyninde erte iki devlet arasındaki gerilimi ele alacakları tıpkı müzakere gerçekleşecek. İki reis en üst geçtiğimiz sene orak ayı ayında tıpkısı araya mevrut, görüşmede yüce tıpkısı sonuç çıkmamıştı.

Ne olmuştu?

Kosova’üstelik 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye dercetmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara müteveccih arızi plaka ve intikal belgesi uygulamasına saatler kala voltaj yükselmiş, ülkenin kuzeyinde saha düzlük ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’dahi siren ve silah sesleri yükselmiş, Sırplar gâh yollara barikatlar kurmuştu. Polis, cebe seslerini doğrulamış hayatını kaybeden evet üstelik yaralanan olmadığını anlatım etmişti. Sirenlerin ise 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan geçici plaka ve intikal belgesi uygulamasını protesto etmek üzere kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya çağırmak amacıyla çalındığı aktarılmıştı. Daha sonraları ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier, Kosova hükümetine kararı 1 kamer ertelemeyi önermiş, Kosova ise kararı 1 Eylül’e ertelemeyi kabul etmiş ve gerilim sonuç bulmuştu. – BRÜKSELShare: