NATO Umumi Sekreteri, Türkiye’ye ve Cumhur Reisi Erdoğan’a takdirlerini iletti

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye’ye ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna’nın tahılının Karadeniz’den tehlikesiz geçişi amacıyla müşavere edilmesiyle ilişik takdirlerini ilettiği bildirildi.

Stoltenberg’in Türkiye ziyareti için NATO’dan yapılan açıklamada, Stoltenberg’in Reisicumhur Erdoğan ile İstanbul’daki görüşmesinde Ukrayna’daki savaşın ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Genel Yazman Stoltenberg, Ukrayna’nın tahılının Karadeniz’den güvenli şekilde geçişi üzerine konuşma etmesi zımnında Türkiye’ye ve şahsen Cumhur Reisi Erdoğan’a takdirlerini sundu.” ifadesi vadi aldı.

Stoltenberg’in anlaşmanın devamından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, ayrıca Türkiye’nin uğraş esirlerinin değişimi amacıyla Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuğunu ve Türkiye’nin Ukrayna’nın kendini savunmasına verdiği desteği takdirle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılımlarının sonuçlandırılmasının de görüşüldüğü, iki ülkenin Türkiye imzaladıkları müselles muhtırayı uygulamaya kaplamak üzere attığı konkre adımları Stoltenberg’in memnuniyetle karşıladığı kaydedildi.

Stoltenberg’in Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerinin NATO’yu henüz işlek yapacağını ilettiği belirtildi.

Genel Sekreter’in ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye’nin NATO güvenliğine katkılarını, Ege’deki durumu, terörle mücadeleyi, Ukrayna’ya desteği ve Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliklerini ele aldıkları bildirildi.

Açıklamaya göre Stoltenberg, NATO’nun eş güvenliğine katkıları ve terörle mücadeledeki rolü dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür etti.

Açıklamada, Stoltenberg’in Çavuşoğlu ile eş basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin önemine dair sözlerine kayran verildi.

Genel Sekreter Stoltenberg’in antrparantez Milli Defans Bakanı Hulusi Akar ile Çanakkale’de Şehitler Abidesi ve tarihi Gelibolu Yarımadası’nı musahabe ettiği de açıklamada paylaşıldı.

Share: