NATO: “KFOR, bilcümle Kosova halkı amacıyla güvenli ve sakıncasız aynı yassı sağlamaya bitmeme edecektir”

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova’birlikte güvenliği sağlamakla işyar NATO önderliğinde çok uluslu tıpkı hazar gücü KFOR’un birlik Kosova halkı amacıyla tehlikesiz ve tehlikesiz benzeri yassı sağlamaya devam edeceğine aksan yaptı. Kosova Başbakanı Albin Kurti ise, “NATO’evet akmak ve organ tevessül etmek istiyoruz” dedi.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’birlikte bulunan NATO Karargahı’nda Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vuçiç’in arkası sıra Kosova Başbakanı Albin Kurti ile bire bir araya gelerek, Kosova-Sırbistan arasındaki gerilimi görüştü.

“Tansiyonu henüz fazla tırmandırmaktan kaçınmalıyız”

Başvekil Kurti ile kuma matbuat toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “Birkaç geçmiş Kosova’nın kuzeyindeki serencam gerginlikleri ve NATO’nun tam toplulukların güvende ve emniyette olmasını ölçü rolüne değindik. Sahadaki durumun iyileşmesini kıvançla karşılıyorum, ancak tansiyonu daha çok tırmandırmaktan kaçınmalıyız. Bu yüzden bütün tarafları ılımlı davranmaya ve avantajsız söylemlerden kaçınmaya çağırıyorum. Bu asıl mesail siyasi diyalog yoluyla çözülmelidir” dedi.

“KFOR müdahale etmeye hazırdır”

Kosova’dahi güvenliği sağlamakla işyar NATO önderliğinde haddinden fazla uluslu tıpkı barış gücü KFOR’un Konfedere Uluslar (BM) görevine odaklanmaya devam ettiğine ve bölgede istikrarın tehlikeye girmesi halidne müdahaleye amade olduğunu yineleyen Stoltenberg, “Komutanımız hem Kosova asayiş birimleriyle hem de Sırp Savunma Şefi ile kontak halinde. ‘KFOR’un tarafsızlığı, misyon başarısının merkezinde yer alır. İstikrar tehlikeye girerse KFOR müdahale etmeye hazır” dedi.

Stoltenberg, “KFOR’un 20 Bağlaşık ve 7 ortak marifetiyle sağlanan 3 bin 700’den fazla askeri var. Konfedere Milel Düzenlilik Konseyi’nin (BMGK) 1244 basit Kararına tamamen bağlıyız. KFOR, bilcümle Kosova halkı üzere emniyetli, emin tıpkı ortam ve akıntı özgürlüğü sağlamaya bitmeme edecektir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin (KEZ) inisiyatifinde erte bire bir araya ati olan taraflara çağrıda bulunan Stoltenberg, “Belgrad ve Priştine amacıyla sürdürülebilir barışa revan bir tane posta, sorunlarını DENIZ’nin kolaylaştırdığı diyalog aracılığıyla çözmeleridir. Yekpare tarafları yarınki AB müzakerelerinin akıbet turuna müspet ve yapıcı tıpkı şekilde katılmaya çağırıyorum. Kosova’nın Avrupa-Atlantik topluluğu içre sorumlu bir aktör olduğunu göstermesi için da bu benzeri fırsattır” dedi.

“NATO’ya karışmak ve üye görünmek istiyoruz”

Başvekil Kurti ise yaptığı açıklamada, NATO’nun desteğine güvendiğini vurgulayarak, “NATO ekiplerinin desteği ve KFOR’la olan işbirliğimiz sayesinde Kosova düzenlilik güçleri faziletli kaliteli bire bir seviyeye geldi. Eş görevlerle bölgede sulh ve istikrarın desteklenmesi amacıyla çabalıyoruz. NATO’ya katılmak ve uzuv olmak istiyoruz bölgemiz amacıyla Yıldız komşumuzun tahripkâr hedeflerinin tehdidine alın tetik kalkışmak durumundayız. Rusya’nın bölgemize yönelik tehdidine alın ise hazar, el erki, koca hakları ve cümle amacıyla güvenliği tercih etmeliyiz” dedi.

Kurti-Vuçiç görüşmesi erte

Kurti ile Vucic ortada erte iki mevki arasındaki gerilimi ele alacakları bir müzakere gerçekleşecek. İki reis en üst geçtiğimiz yıl orak ayı ayında aynı araya gelmiş, görüşmede yüce benzeri son çıkmamıştı.

Ne olmuştu?

Kosova’de 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye sarmak talip Sırbistan plakalı araçlara yönelik eğreti plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kaldığında gerginlik yükselmiş, ülkenin kuzeyinde kayran alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’bile siren ve zırh sesleri yükselmiş, Sırplar bazen yollara barikatlar kurmuştu. Polis, zırh seslerini doğrulamış hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadığını anlatım etmişti. Sirenlerin ise 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan eğreti plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek için kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya seslemek için çalındığı aktarılmıştı. Henüz sonradan ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier, Kosova hükümetine kararı 1 ay ertelemeyi önermiş, Kosova ise kararı 1 Eylül’e ertelemeyi kabul etmiş ve gerginlik akıbet bulmuştu. – BRÜKSELShare: