MYP Lideri Yılmayan: “Seçimlere hak kazanan seçme partiye istisnasız kaynak yardımı yapılmalıdır”

Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmayan, politik adaletsizliğini demokrasinin işleyişini zorlandığını belirterek, “Aynı öğür seçimlere girmeyi başarmışsa artık değişik tek benzeri partiden farkı yoktur. Anayasal olarak kıymet statüdedir. Bu manada başlangıç bir kombinezon ve lansman yardımını hak etmektedir” dedi.

Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, intihap süreçlerinde partilere hazineden yapılan yardımlarla ait değerlendirmelerde bulundu. Anayasal yerine partilerin bedel statüde olduğunu tamlayan Yılmayan, seçime girmeyi hak eden partilerin hepsine hazineden destek verilmesi gerektiğini söyledi.

“Tıpkısı fırka seçimlere girmeyi başarmışsa çıktı diğer hiç tıpkı partiden farkı yoktur”

Seçimlere girmeye türe kazanan bütün partilere hazineden destek verilmesi gerektiğini belirten MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmayan, “Türkiye da siyasal adaletsizlik demokrasinin işleyişini zorlaştırmaktadır. Tikel bire bir taban yardımı de olsa bu yardımın başlangıç noktası sıdk çerçevesinde tıpkısı görüş ahzetmek ya de batış inşa etmek kadar kriterlerden evvel bahse konu partinin talih genelinde teşkilatlanma sağlamış ve YSK aracılığıyla seçimlere katılmaya doğruluk kazanmış olmasına tutkun olmalıdır. Eğer tıpkı tümen seçimlere girmeyi başarmışsa daha çok başka hiç ayrımsız partiden farkı yoktur. Anayasal yerine eşit statüdedir . Bu manada kelle bir yapılanma ve tanıtım yardımını adalet etmektedir. Adalet ve punt politik eşitliği bunu gerektirmektedir” dedi.

“YSK seçime hazır diye açıkladığı her parti için katiyen karşılık ayrımsız müzaheret paketi tevessül etmek zorundadır”

Düşünce oranının arkalama koşulu değil, miktar ve büyüklük koşulu olması gerektiğini belirten Yılmayan, “Baraj sınırlaması ile hazne yardımını tıpkısı hukuksal statüyü sağlayan aynı partiye yaptığınızda diğerine yapmadığınızda teşkilat icar giderleri başta görünmek üzere partiler ortada bağımsız milletvekili ayrımsız anayasal ayrımcılığa bozukluk oluyorsunuz. Görüş oranı kaynak yardımının asıl koşulu değil fakat tutar ve celal koşulu doğmak zorundadır. Bunun dışında YSK seçime hazır diyerek açıkladığı seçme parti üzere kategorik karşılık aynı yardım paketi almak zorundadır” diye niteleyerek konuştu.

“Erdoğan bu vesile eşitliğini sağlamalıdır”

“Sayın Cumhur Reisi siyasi demokrasi hesabına mutlak güdük benzeri süre içinde bu seçime yetişecek şekilde bu kanun tasarısını gerçekleştirmelidir” diye niteleyerek konuşmasını sürdüren MYP Lideri Yılmayan, “Bu sayın Erdoğan’a gerçek bire bir zikıymet kazandıracak bire bir aşama olacaktır. Namzetlik sürecinde üstelik kendisine ilave tıpkı üstünlük sunacağı kesindir. Bu nedenle namına buradan ivedili çağrıda bulunuyor ve siyasi müsavatsızlık doğuran anti demokratik bu uygulamayı dediğim kabilinden sarrafiye aynı kaynak yardımı temelinde düzenletmelidir” şeklinde konuştu.

“Aranjman Erdoğan’ın lehine evet”

Seçkin partinin hazineden destek alma önerisini Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın enine boyuna düşünmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Seçime giren partilerin tümü CHP cephesinde değildir. Çoğunun yeni kurulan partilere dağılan oyları ahiz ihtimali üstelik yükseltir. Antrparantez kararsız oy kullanmayacakların oylarını dahi. İttifaklar çerçevesinde bu seçime giren bu partilerin SELIM Öğür ve Erdoğan’dan gelen bu düzenlemenin Erdoğan cephesine muhabbetini de artıracaktır. Bu nedenle erk ve sayın Erdoğan bu öneriyi eksiksizce muhakkak değerlendirmelidir” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: