Mustafa Sarıgül: “Finlandiya ve İsveç NATO’ya Bürümek İstiyorsa, Türkiye’deki 6,5 Milyon Mülteciyi Eşit Orada Zat Ülkelerine Kesin Almalıdır”

TACETTİN DURMUŞ

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Kars’ta; “Finlandiya ve İsveç NATO’ya bürümek istiyor. Türkiye’nin rey kullanması geçişsiz. Parlamentoda bu laf görüşülecek. Bilcümle politik partiler aynı araya gelmeli. İktidara NATO’dan çıkma yetkisi üstelik verilmeli. Bu ülkeler NATO’evet soldurmak istiyorsa Türkiye’deki 6,5 milyon mülteciyi değer orada özlük ülkelerine kategorik almalıdırlar” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Kars Gazeteciler Cemiyeti’ni ülfet etti. Sarıgül, burada düzenlediği matbuat toplantısında; şunları söyledi:

“Mülteciler gittikçe çok nazik sorunlar yaratacak. Türkiye’miz nöbet sabık hanı olmamalı, her güzeşte elini kolunu sallayarak ülkemize gelmemeli. Bizim sınırlarız bu noktada yer bol korunmalıdır. Şu anda ülkemizdeki 6,5 milyon mültecinin pekâlâ SUTAŞ ülkeleri ile görüşülerek oraya eşit oranda dağıtılması geçişsiz. Önümüzde haddinden fazla şişman benzeri fırsat var. Ukrayna’dan kaçan 10,5 milyon mülteciyi lacerem KEZ ülkeleri kendilerine eşit olarak nasıl aldılarsa, Türkiye’deki mültecileri birlikte almalılar.

Bu noktada NATO kartını öne sürmeliyiz. Yani Finlandiya ve İsveç NATO’evet yolmak istiyor. Bunun için bile Türkiye’nin kesin düşünce kullanması lazım. Parlamentoda bu konu görüşülecek. Bu laf görüşülürken bütün politik partiler aynı araya gelmeli. İktidara NATO’dan balkon yetkisi da verilmeli. Bu ülkeler NATO’evet örtmek istiyorsa Türkiye’deki 6,5 milyon mülteciyi bedel orada kendi ülkelerine nasıl almalıdırlar. Böylelikle tığ bu sorunu beşeriyetçi açıdan çözmeliyiz.

Yarın ‘ben nüfuz oldum, 6,5 milyon mülteciyi ego oraya gönderirim’ mantığını doğru tıpkısı eseme yerine göremeyiz, gönderemezsiniz. Yeryüzü büyük konu… Mecmu zamanı NATO’dan evet çıkacağız ya bile NATO Türkiye’nin dediğini yapacak. O antlaşma Ukrayna’dan revan 10,5 milyon Hıristiyan asıllı vatandaşları alıyorsunuz, KEZ ülkelerine dağıtıyorsunuz. O antlaşma ‘Türkiye’ye sığınan 6,5 milyon Dindar kökenli mülteciyi sebep almıyorsunuz’ diye niteleyerek sorarlar. Onun üzere yekpare zamanıdır.

Hükümete bu noktada tekmil izin verilmeli. Icabında NATO’dan de çıkmalıyız. DENIZ 6,5 milyon mülteciyi Türkiye topraklarına bırakarak bayındır edemez. Cenabıhak korusun ferda tıpkısı 6,5 milyon elan gelirse ne yaparız. Hep siyasal partileri bu noktada teşrikimesai ve aheste birliği yapaya, hükümete kül mezuniyet vermeye nida ediyorum. Icabında NATO’dan çıkmalıyız. Finlandiya ve İsveç’i bize onaylatmak istiyorlarsa; 6,5 milyon sığınmacı AKARSU ülkelerine denk namına dağıtılmalıdır.”

Açıklamalarının gazetecilerin sorularını birlikte yanıtlayan Sarıgül, şeş siyasi parti umumi başkanının bire bir araya geldiği altılı masa toplantıları ile ilgilendiren soru konusunda şunları söyledi:

“Seçimlerde iş birliği ve ağır sıklet birliği yapılmalıdır. Bu sistem bunu gerektiriyor. Çok de erkendir. Erken kurulan masalar er dağılır. İlkeleri ve prensipleri olmayan masalarda gelişigüzel ant amacıyla sıkıntılar tamam. Seçime çok mümasil tıpkısı zamanda, namzetlik sürecine 2 kamer kaldığında masalar kurulur. O masalar da kaynak masalar tamam. Ego teşrikimesai ve tehlikeli birliği yapılmasını makul bulurum amma Türkiye Değiş Partisi’nin bu konuda ilkeleri ve prensipleri vardır. Anayasanın değiştirilemez önce dört maddesidir. Seçme sisteminin mutlak değişmesi gerekir, yurt silüet tercihli görüş olması lazım. Demokratik saylav sistemde dahi yansız cumhur reisi, dallı güllü parlamento ve hür yargının olmasından yanayız. Türkiye Değiş Partisi cihanşümul hukuk kurallarını sunma ferah şekilde özümseyen tıpkı partidir. Partimiz deneyli, hareketli, çaplı kadrolarıyla, ülkemizin sorunlarını çözmeye, siyasal, sosyal ve ekonomik olarak bile hazırdır. Türkiye’nin en tecrübeli, bildirme başarılı kadroları partimizdedir. Türkiye Değiş Partisi bölge bakanlarını tek bir tane açıklamaya başlamıştır.”Share: