Muş’ta bala müzakere merkezi açıldı

Hak Bakanlığı marifetiyle Muş’ta, velayet altındaki çocukların teslimi ve çocukla zatî veriş kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru konuşma merkezi açıldı.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Adli Bindi ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğü eliyle Muş Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde çocuk konuşma merkezi, kuruldu. Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğü kontrolünde bakım verecek olan merkezde elan önce yürütme müdürlüklerince yapılan işler daha çok uzmanlar ve sosyal çalışmacılar eşliğinde adına getirilecek.

Konuyla ilgilendiren gazetecilere açıklamalarda mevcut Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Ruhiyatçı Muhammet Suna, burada bala konuşma merkezi açılış vesilesiyle bulunduklarını söyledi.

Çocuk konuşma merkezlerinin emek yapısını anlatan Suna, “Çocuk mülakat merkezleri, aile mahkemelerinde alınan yetke ve kişisel ahzüita kurulması kararlarının yükümlüsü vasıtasıyla yerine getirilmediği durumlarda doğruluk sahibinin müdürlüğümüze yapacağı arzu ile çocuğun namına teslim edildiği, çocuğuyla şahsi alışveriş kurduğu mekandır. 01 Ağustos 2022 itibariyle Muş’la beraber 50’ye mail tıpkı suret sayısına ulaşıldı. Merkezimizi Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurduk. Bura bekleme salonu, ülfet odası ve oyun odası yerine 3 bölümden oluşmaktadır. Çocukların ebeveynleriyle nitelikli benzeri şekilde çatlak geçirmelerini sağlayacak materyalleri üstelik bünyesinde bulundurmaktadır. Bir Vakitler icra daireleri aracılığıyla gerçekleştirilen bu işler 5395 az kanunun 41. maddesinin A bendine güvenerek artık Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğünde etkin uzman psikolog, terbiyeci ve toplumsal çalışmacılar vasıtasıyla yerine getirilecek” dedi

Açılışa Muş Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Kurum Hergül üstelik katılım sağladı. – MUŞShare: