Muş’ta Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin açılışı yapıldı

Muş’ta Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılışı, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından deli dolu bağlantıyla gerçekleştirildi.

Açılışa, Muş Valisi İlker Gündüzöz, AK Öğür Muş Milletvekili Mehmet Emin Parıltı, Şehremini Feyat Asya, DSİ Umum Müdür Yardımcısı Abdullah Firez, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Varto Kaymakamı Mehmet Güder, DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, İl Kurnaz Komutanı Miralay İlhan Rahat, DSİ 172 Muş Idarehane Müdürü Servet Fırat ve DOĞRU Fırka İl Başkanı İbrahim Orion katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Beştepe Kavim Kurultay ve Hars Merkezi’nden videoteyp konferansla bağlandığı törende, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurdelesi kesildi.

Programın peşi sıra gazetecilere izah eden Vali Gündüzöz, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin yeryüzü makro projelerden biri olduğunu belirtti.

“Projeyle 280 megavat oturmuş ağır sıklet elde edildi ve 862 gigavat saat sayı farkı cümbüş üretilecek. Bu birlikte 1 milyar liranın üzerinde almanak katkı eylemek.” diyen Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Bunun ötesinde Muş için daha apayrı anlamları da var. Bizim 50 yıllık içmece suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan bir projede yürüyor bu barajla birlikte. Ululuk Akarsu İşleri Umumi Müdürlüğü’nün münakasa ettiği, sabık yıllardan bitmeme fail işimizi inşallah bu yıl içre bitireceğiz. Bu ilin 50 sene içmece suyu üstüne tereddüdü kaçınan. Muş Ovası suyla buluşacak. Imdi aynı Çukurova, tıpkısı Konya Ovası elan geliyor. Bu vesileyle ilkin Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği sabık herkese şükranlarımızı sunu ediyoruz.”

Share: