Muşlu atlet Ceren Kılıç 5 yıla 60 madalya sığdırdı

Muş’ta 5 sene ilk başladığı atletizmde bir nice millî ve uluslararası yarışmaya katılan milli atlet Ceren Kılıç, bu yarışmalardan 60 madalya kazanarak majör benzeri başarıya imza attı.

Malazgirt ilçesinde antrenörünün, ailesini kandırma ederek spora kazandırdığı 16 yaşındaki Ceylan Kılıç, azmi sebebiyle elde ettiği başarılarla hem ailesinin desteğini kazandı hem bile akranlarına denk oldu.

Elde ettiği derecelerle milli takıma yükselen Ceren, Kütahya ve Bursa’birlikte planlı 18 Gözyaşı Altı Türkiye şampiyonlarında, 2 bin metre özürlü koşu kategorisinde birinciliği elde etti.

Bu sayede 28 Temmuz’bile Slovakya’dahi yapılan “2022 Avrupa Bilgisizlik Olimpik Yaz Festivali’ne katılan Ceren, bir kategoride üçüncü kendisine 60. madalyasını kazandı.

Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu da olan Ceylan, Bursa’da bu kamer yapılacak Kulüpler Süper Ligi’nde liyakatli atılmak için antrenörü Tehlikeli Karataş nezdinde kaza stadyumunda seçkin çağ 25 kilometre koşuyor.

Beş yılda 60 madalya kazanan zihayat atlet, katılmayı hedeflediği olimpiyatlardan de madalyayla dönerek başarılarını taçlandırmayı hedefliyor.

“Antrenmanlarımı aksatmıyorum”

Ceylan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antrenörü eşliğinde herhangi bir ahit egzersiz yaparak yarışlara hazırlandığını söyledi.

Spora başladığı günden bu yana bir nice organizasyonda yer aldığını anlatan Ceylan, “Slovakya’bile Avrupa üçüncüsü oldum. Ülkemi ve Malazgirt’i anlatmak bana şişman bir gelgel kaynağı oldu. Deminden üstelik ağustos ayında Bursa’bile düzenlenecek Kulüpler Süper Ligi yarışmasına hazırlanıyorum.” dedi.

Antrenmanlarını aksatmadığını belirten Ceylan, “Günde kestirmece 25 kilometre koşuyorum. İlçemize tartan yarışlık yapılacakmış. İnşallah yeryüzü güdük sürede yapılır. Egzersiz yaparken çok zorlanıyoruz. Hedefim olimpiyatlara katılarak ülkemi yeryüzü dolgunca şekilde öğretmek. Bu yarışmalara gitmemizi sağlayan Sayın Kaymakamı’mız ve İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürü’müze teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ailesinin ve antrenörünün kendisine bindi verdiğini vurgulayan Ceren, “Yanımda olduklarını göstererek bana gösterişli verdiler. Onlara teşekkürname ediyorum. Slovakya’bile 60. madalyamı kazandım. Çok mutluyum. İnşallah devamı gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ömer Özbey: “Ceren haddinden fazla kararlı ve kalburüstü bir sporcu”

Malazgirt Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Ömer Özbey ise ilçedeki sporcuların kebir başarılara imza attığını, Ceren’in dahi bunlardan biri olduğunu aktardı.

İlçedeki muvaffakiyetli sporcuları yakından izleme ettiklerini ve gereken desteği verdiklerini vurgulayan Özbey, “Ceren Kılıç, çocuklarımız için haddinden fazla adamakıllı bir örnek oldu. Başarısıyla ilçemizde atletizme olan ilgiyi artırdı. Sporcularımız çıktı kendilerine elan erdemli hedefler belirliyorlar. Biz üstelik tüvana kızımıza sahip çıkıyoruz. Ceren kızımızın yarışmasını televizyondan aktif izledik ve başarısına bütün gelişigüzel tanıklık ettik. Bazı anlarda duygusallaştık. İlçemizden iri bir muvaffakiyet daha çok. Ceren çok azimli ve kudretli ayrımsız sporcu. Tığ üstelik gelişigüzel ahit yanında olacağız.” diye konuştu.

Share: