Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Ahit Aşımına 5 Çevrim Kala Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ilgilendiren davanın duruşması, zaman aşımına 5 dönem kala yapıldı. Duruşma, Anter’in öldürülmesinin insanlığa karşı işlenen yanlışlık olup olmadığına ve davanın devir aşımına uğrayıp uğramayacağına benzeri ahir celsede karar yöneltmek üzere davayı 21 Eylül’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili meçhul cinayetlerin devir aşımına uğraması, yabanlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Ilkgüz 1992 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesine ilişik davanın duruşması, Ankara 6. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, HDP Ağrı Milletvekilleri Abdullah Çalıştırıcı, HDP Sazak Mebus Fatma Kurtulan, HDP Adana Mebus Kemal Peköz birlikte izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Insan Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa karşı cürüm kapsamında olması ve zaman aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, davanın konusunun insanlığa cebin yanlışlık kapsamında olduğu ve bu nedenle devir aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ilişik değerlendirmenin ayrımsız ahir duruşmada yapılmasına değişmeyen vererek davayı 21 Ilkgüz’e ertelendi.

“FAİLİ GAYRIMUAYYEN CİNAYETLERİN ANTLAŞMA AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Duruşma öncesinde ANKA Bilim Ajansı’na mütekellim Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, zaman aşımına ilgili şunları söyledi:

“Zaman 15 Ilkgüz 2022, belki de babamın son duruşması. Amma 20 Ilkgüz 2022’dahi, 30 yıllık azıcık aşımı söz konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Her şey beyninde esasta, yani bilcümle deliller, şevahit konuştu. 97’den bugüne büyüklüğünde olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin pekâlâ olduğu gayet açık ve kesin. Failler belli esasen. Bu, tıpkısı faili meçhul cinayeti. Faili muzlim cinayetlerin zaman aşımına uğraması, âdemiyet suçudur. Biz bunu kabul etmiyoruz ama hakeza benzeri durumla alın karşıyayız. Yani hep bilgiler, hep deliller azamet arşivinde var esasında. Bu çap arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Alelhusus tıpkı de bu Kürt edip Musa Anter olunca bu elan üstelik açık biçimde ortaya derkenar oluyor.”Share: