Mithat Sancar: “Bu Ülkede Demokratik Dönüşümün Yolunu Düzenlemek, Barışın Zeminini Perçinlemek İstiyoruz”

TACETTİN DURMUŞ

HDP Koca Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca planlı ahali buluşmasında; “Bizler bu ilkede yıpranmamış tıpkı çıban istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu fethetmek istiyoruz. Barışın zeminini pekiştirmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bir düzen bina etmek istiyoruz. İşte bu amaçla ‘Düzentileme ve hürriyet ittifakını oluşturduk. ve deminden bu ittifakı abartmak üzere bütün çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

HDP Koca Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca düzenlenen “Halkımıza sözümüz var. Hal bizde” antetli ahali buluşmasına gelmek amacıyla kente geldi. Konvoyla kent turu atan Sancar, fırka binası önünde planlı halk buluşmasına katıldı. Sancar’a Iğdır Saylav Habip Kem, Kocaeli Saylav Faruk Gergerlioğlu, Van Milletvekili Eren Orhan’ın beraberinde PM üyeleri ve MYK üyeleri, toprak adam başkanları, çarkıt Kars Şehremaneti Insan Başkanı Şevin Ala birlikte eşlik etti. Burada bir müracaat fail Sancar, şunları söyledi:

“KARŞIMIZDA GASPÇI BİR İKTİDAR VAR”

“Sizlerle burada buluşmaktan şişman alım ve onur duyuyorum. Bu coşkunuza ve heyecanınıza uygun olmak amacıyla elimizden geleni yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Bu heyecanınız ve coşkunuz üzere hepinize teşekkürname ediyoruz. Kars, kadim benzeri kenttir. Kars halkların, inançların ve kültürlerin bahçesidir. Kars, bütün farlılıkların bir arada barış içerisinde sevimli kültürünün sunma domuzuna örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars, HDP fikriyatının birlikte gerçeklik verdiği, uzunluk verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu birlikte sevimli anlayışı ve kurumlu mücadelesi ile doğmuştur. Hepiniz esen olun sevgili Karslılar. Karşımızda gaspçı bir nüfuz var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve iradesini gasp ediyor. Tıpkı avuç yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak mülk aktarıyor. İşte Kars’ta yaşadığımız format; hayvancılık üstüne Ortadoğu’nun yeryüzü balaban merkezilerinden biri olabilecek bu kent, bugün hayvancılığın bitmekle yüz yüze olduğu ayrımsız site haline gelmiştir. Bunun nedeni bu sömürü ve dağıtma düzenidir. Bu lehtar saray düzenidir. Halkı açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum ederken saraylarda ve bire bir apaz sermayenin merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu düzen hakeza bitmeme etmez. Bu akort değişecek. Kategorik bizimle değişecek, sizinle değişecek.

“BU İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ GASP EDİYOR”

Bu kudret halkın iradesini gasp ediyor. Sunma küşade örneği kayyum rejimidir. Kars’ta dahi iradenizle şehremaneti başkanını ve meclis üyelerini seçtiniz. Ama bu kudret buna götürüm edemedi. Zira iradeyi tanımayan ve halkı saymayan aynı anlayışa sahabe. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi. HDP’yi bir uçtan benzeri pöç ülkenin dört bir birlikte büyümesinden korktu ve kayyum uygulamasını devreye soktu. Kayyum uygulamasından geçmiş Kars Uray herif başkanlarımız ve meclis üyelerimiz burada halk için toplumcu belediyeciliğin bildirme domuzuna örneklerini verdiler. Halkların ve inançların benzeri arada sulh zarfında denk bire bir şekilde yaşayabileceklerinin genişlik güzelce uygulamalarını gösterdiler.

“FAALIYET VE HÜRRIYET İTTİFAKI’NI OLUŞTURDUK”

Sevgili Kars halkı, bizler bu ilkede eskimemiş tıpkı kafa istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu fethetmek istiyoruz. Barışın zeminini yükseltmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı ayrımsız uyum inşa etmek istiyoruz. İşte bu amaçla Mücahede ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturduk. ve deminden bu ittifakı abartmak için hep çalışmaları yürütüyoruz. Düzentileme ve Hürriyet İttifakı’nın önemini yer ferah bilecek şehirlerden biri Kars’tır. Kars, Türkiye’da devrimci mücadelenin, emek ve el erki mücadelesinin, sol sosyalimiz savaşım kültürünün arz koca kaynaklarından biridir. İşte bilcümle bu kaynakları ve güçleri benzeri araya getirmeği hedefliyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı’nı büyüterek oluşturacağımız nazik demokratlık ittifakıyla üs alternatifi oluşturuyoruz.

“BU EL İKİ SEÇENEĞE MAHKUM DEĞİLDİR”

Bu el iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler on paralık kimseye tutkun değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi ve kararlılığı var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü haberdar etmek, emeğin hakkını alacağı tıpkısı uyum inşa etmek üzere halklar güveniyoruz. Yegâne mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Biz size mecburuz. Sizin ferah yaşamanız üzere mücadeleye mecburuz. Barışı kurmak amacıyla sizlere cebin sorumluyuz. Bizim mecburiyetimiz de sorumluluğumuz birlikte bu ülkeyedir, bu ülkenin emekçilerinedir, halklarına, bilcümle inanç gruplarına, gençlerine ve kadınlarınadır. Rastgele dolaşma inanç istismarı, halklar arasına nefret sokan politikalar bu ülkeyi ayrıştırarak bu diyet bitmeme edebileceğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Amma biz nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu toplumda kini ve düşmanlığı yok edecek politikalar, mezhep ve irade bizlerdedir. Halkların özgür, inançların karşılık olacağı benzeri ülkeyi kuracak olan bire bir gücümüz, inancımız ve irademiz var. Sulh katiyen vazgeçemeyeceğimiz bir hedeftir. Kürt sorununda demokratik çözümün tek yolu vardır. O üstelik meşveret, diyalog ve demokratik siyasettir. İşte biz bu zemini hazırlamak amacıyla, bu yolu yapmak amacıyla HDP yerine her türlü bedeli göze alıyoruz ve mücadeleyi kesintisiz sürdürüyoruz.

“KAVGA POLİTİKALARINA SON VERECEĞİZ”

Savaş politikalarına sonuç vereceğiz. Bu ülkenin bu gününü ve geleceğini tutu altına düz çekişme politikalarını bütün birlikte durduracağız. Talih içerisinde savaş, bölgede çarpişma, düşmanlık ve düşmanlaştırma politikaları hep halklara kötülük veriyor. Yer çokça bile emekçilere, gençlere, yoksullara zarar veriyor. Çünkü seçkin askeri miftah ve temas mermi yoksullardan, emekçilerden ve gençlerden çalınmış paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara karşı dimdik ayakta duracağız. Savaş karşıtı genişlik açık birlikteliği oluşturacağız. Yegâne kat barıştır, çözüm amacıyla genişlik yegâne yol demokratik siyasettir. Biricik kat müzakere ve diyalogdur.”

Konuşmasının peşi sıra Sancar ve beraberindeki mebus ve memleket yöneticileriyle gelişigüzel, esnaf ziyareti yaptı.

Share: