Milli atlet Cihat İlhan, olimpiyatlara Kenya ve Erzurum’da hazırlanıyor Açıklaması

Kırklareli’nde dallı güllü 27 yaşındaki milli atlet Cihat İlhan, 2024 Paris Olimpiyatları için yükselti antrenmanlarını Erzurum, kış antrenmanlarını ise Kenya’dahi yapıyor.

Kırklareli Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğünde atletizm antrenörü adına bile görev özne Cihat İlhan, AA muhabirine, Erzurum’dahi yaşadıkları dönemde 7 yaşındayken, atletizmle ilgilenen ablasının peşinde koşarak bu spora alçalma saldığını söyledi.

Daha sonra beden eğitimi öğretmeninin üstelik teşvikiyle atletizme başladığını anlatan İlhan, 2004’dahi Diyarbakır’de, 2005’dahi Ankara’da planlı yarışmalara katıldığını dile getirdi.

İlhan, Spor Lisesi’nde tahsil gördüğünü, Kocaeli Darıca Belediyesi Spor Kulübüne alıntı olduğunu ve arkası sıra kamer-kemiksiz formayla koşmaya başladığını rapor etti.

2014’te Portekiz’üstelik planlı Şampiyon Kulüpler Kupası’bile bir numara olduğunu belirten İlhan, milli takım namına katıldığı maraton ve nısıf maratonlarda kürsüye çıkarak Türkiye’ye bir nice madalya kazandırdığını kaydetti.

Ay-vazıh sportmen, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yapılan maratonda 2 saat 23 dakika 12 saniyelik basamak elde ettiğini, Kenya, Portekiz, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Fransa’nın da aralarında olduğu 25 ülkede maratonlara katıldığını anlattı.

Devlet desteğiyle 3 kıtada kamplara katılma fırsatı yakaladığını anlatan İlhan, “Kenya’de 6 kamer dinlenme kampı yaptım bu süreçte. Türkiye’ye döndüğümde Balkan Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Tıpkısı zamanda Balkan Nısıf Maraton Şampiyonası, Balkan Maraton Şampiyonası ve Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası’nda koştum. Avrupa’bile 23 yaş altı kategorisinde genişlik bol koşan atlet unvanını aldım.” dedi.

“Hayalim parmakla gösterilen sporculardan biri tutmak”

Rakım antrenmanlarını Erzurum’da, kış antrenmanlarını ise Kenya’birlikte gerçekleştirdiğini tamlayan İlhan, “Antrenmanlarımız kuvvete dair değil üstelik artık teferruatlı aleniyet oluyor. Mesela 30, 35, 40 kilometre koşuyoruz. Piste geldiğimiz devir 5 kilometre ısınıyoruz. Dört misil 5000 metre yapıyoruz. Soğumayla alay malay 35-40 kilometreleri bulabiliyor. Hayatımız yatmaktan, koşmaktan ve beslenmekten ibaret. Aynı toplumsal hayatımız bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

İlhan, 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlandığını anlatarak, “İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları yolunda sunturlu tıpkı adım elde yazar, ülkeme, bayrağıma, milletime bunu bağış ederim. Hayalim Türk atletizm tarihinde parmakla gösterilen sporculardan biri olmak. Şu anda öyle sayılmayız, haddizatında bizim büyüklerimiz daha kötü şartlarda elan iri dereceler koştular. Ne ant boynuz kulağı geçerse, o ant hayallerimize kavuşmuş olacağız inşallah.” şeklinde konuştu.

Share: