Milletvekili Arvas, CHP’li milletvekiline kaba imdi

SELIM Parti Van Saylav Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’da Van amacıyla yaptığı konuşmasına sert yanıt verdi.

Konu ile ilgili mukayyet izah işleyen DOĞRU Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Van karşı en üst değerlendirme yapacak olan CHP cenahından ayrımsız milletvekili biraz çevrim evvel Van’ı diline dolayarak çirkin ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi murat alarak, Van’ı karalama cüreti göstermiştir. Muhatap olarak görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan tıpkısı tiniyete sahip kimseler, bizimle ilişik pusuya yatmış bilinen tetikçiler ve bilinen mugayeret, para bulmuş mağribi kadar Van’ımızı berbat gösteren ve hüveyda aşağılayan bir müfteriyi toplumsal medyada parlatmaya çalışmaktadır. Tıpkı değirmene akarsu haiz ve yıllardır maada aktöresel ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten malum tıpkı kalemşörde ipsiz sapsız tıpkısı yaptırmama ile şahsımı rastgele ant olduğu kadar bu konuda da erek göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Cemiyet nezdinde CHP ile bir safta vadi düzlük bu riyakar ve düzensiz şahsiyetlerle mücadelemiz bitmeme edecek, vacip hukuki süreç başlatılacaktır. Bakım ve kitap siyaseti ile Van’ı düz yazı fail SELIM Tümen iktidarında bugüne büyüklüğünde 38 bilyon teklik envestisman mamul, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta büyüklüğünde birçok alanda koskocaman kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana mevrut depremlerden sonradan Van’da adeta eskimemiş şehirler kurulmuştur. Alçak kış şartlarına rağmen tıpkı yıldan daha bir iki benzeri zamanda 25 bin 170 göz,139 plaza,17 meslek, 33 cami, 9 ahzüita merkezi ve 3 bin 194 ahır serian tamamlanarak vatandaşa teslim edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar arazi sulamaya küşade, çiftçimize toplanmış 2 milyar bindi ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında elden 36 km olan bölünmüş nöbet uzunluğu yapılan 8,5 bilyon teklik yatırımla zaman 577 km olmuştur. Hareket sonrasında dönemin HDP Belediyesi eliyle yapılmayan içmece suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin marifetiyle 50 kilometre mesafeden eskimemiş su kesimi çekilerek, şehir içi şebekeler yenilenerek dağılmış ve Van’ın su sorunu 2025 yılına kadar giderilmiştir” dedi.

Saylav Arvas, “Bilcümle bunlara izleyici küsurat, sebep yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara silüet düşürmek isteyen CHP’nin İstanbul saylav, mecliste, AK Öğür milletvekillerini âcizlik, Van ve Vanlıları herhangi bir şeyden mahrum göstererek, şehrimizde nöbet, su, canlılık olmadığını argüman ederek mesnetsiz, tutarsız bire bir müşavere yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’bile kıpırdak milyonların sıkıntılarına kör, sağır, dilsiz kesilen İstanbul saylav, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına zarar vermiştir. Muhtemelen hayatında birkaç posta Van’a gelmişliği olan, belki da uzaktan besleme yöntemi ile kusurlu yönlendirilen mebus, tarzının gereği halkçı davranarak Van yerine yara bil algı oluşturmuştur. Birazcık olsun gönülden ırgamak hesabına çok biber dolması ve iftiranın birlikte Van’ın beş altı tabii güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Kâm ediyorum kim beslendiği kaynağın hangi büyüklüğünde kalıntı ve ağılı olduğunu fark etmesidir. Intihap bölgesi olan İstanbul’birlikte Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Taksi sorununa sessiz mütezayit, seçme yağmurda, karda trafiği felç İstanbul’da vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan gelişigüzel felakete memleket dışında sefa sürmekte iken oval olan İmamoğlu’na bir tane lafı olmayan CHP Milletvekiline Van biraz gövde şişman gelmektedir. Biraz öğün mihman namına geldiği kentimizi, ipe izbe gelmez iddialar ile mahrum ve çirkin göstererek gaflete sakıt, şişman kusur etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde değerbilir Van halkından kusur dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış evinsiz CHP, milli önder döneminde başlayan ve bugüne kadar süregelen Doğu ve Güney Gün Doğusu Küçük Asya bölgelerine karşı ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya sâdır Kürt düşmanlığı zihinlerde bibi tazedir. İlk kendisine biricik partili dönemde inkar siyaseti mamul, yeniden bu dönemde hazırlanan benzeri Kürt raporu ile nahiye halkı bulunmayan sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Şarki Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler ilkin kalkışmak amacıyla toplumun değişik kesimlerine bir nice keder yaşatan, lehçe kalkınmanın önüne set çeken, kentsel yoksulluğa ve yokluğa faktör olan bir CHP, 2021 yılında benzeri çevirgeç ile Şark Masası kurarak, zaman bölgeden fikir devşirmeye çalışmaktadır. Rum tabiri ile doğu kurnazlığı yapmaktadır. Kestirmece yüz sene sonra bölgeyi hatırlayanlar, sakametli politikalarla yumuşak görünmeye çalışmaktadır. Van’ı mahrum ve iktidarsızlık göstererek, etkin ayrımsız terörle mücadele sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Serencam yıllarda özel sektörün güç talep gösterdiği ilimizde yatırımlara engel olmaya çalışmaktadır. Günlük 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif konuşma ve algı operasyonu ile Van’ı kargaşalık etmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar süregelen hep vasilik odaklarını ortadan kaldıran AK Fırka’yi fehamet değil, ulus kurmuştur. 20 yılı aşkındır bakım ve nişane siyaseti ile üreten partimizin hamurunu ulus yoğurmuş, kumaşını millet dokumuştur. CHP ve figüranlarının budun ile aramıza girmesine katiyen müsaade etmeyeceğiz. Siyaseten yordam haline getirdikleri hep iftiralarına cevap vereceğiz” ifadelerine saha verdi.

Saylav Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına tek yegâne karşılık verdi.

İddia 1: “Van’de bahir var. Ne ben bahir olduğunu bilmiyorum, öğrenene büyüklüğünde kirlettiler diyor”

Karşılık: “3 bin 713 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye’nin arz nazik gölü olan Van Denizini gelecek nesillere elan temiz bırakmak üzere çok balaban yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atık suyu ayıklama kapasitesine sahip gündeş organizasyon 24 saat layenkati çalışmaktadır. Kâin tasfiye tesisleri yenilenerek, kirlilik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların topu yıkılmıştır.

Van Gölü Koruma Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Saf Sit-Sürdürülebilir Himaye ve Kontrollü Kullanım alanı kendisine tescillendi. Van Gölüne cari atılan sudan oluşan art çamur temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 aksiyon makinasıyla alçak tıpkı şeklide devam eden çalışmalarda, bugüne kadar 500 bin metreküp dal çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde gökçe bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı henüz de artacaktır. Van’a bu kadar ecnebi birinin Van’ı böyle sorumsuzca diline dolaması çokça düşündürücüdür. Özlük seçme bölgesine faydasız ve sönük tıpkısı milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını çirkin yerine nitelemesi art niyetli benzeri yaklaşım olup, siyasi ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Yanıt: “Van işlek bire bir site olup daim barhana almakta ve büyümektedir. Kişi artışını ana alarak ve site planı dahilinde ayrılmış kentleşmeyi menetmek ve ihtiyaca cevap yöneltmek için 13 ilçemizde ümran revizyon çalışmaları devam etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini kapsayan tahminî 700 hektarlık alanda eskimemiş hayat bölgeleri, tecim, sosyal ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde işsiz durumda eksik 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı kıran bandı çalışması yapılarak, Ege ve Akdeniz’i aratmayacak tıpkı kıyı şeridi planlanmıştır. Gene Tuşba ilçesinin gelişime sarih sunma kebir bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde ticaret, hane ve sosyal donatıları ile eskimemiş aynı hat altyapısı hazırlamak üzere yaklaşık 1150 hektarlık alanda revizyon şiir mamure planı çalışması bitmeme etmektedir. Bugüne kadar Van kentinde dönüşüm projesi çerçevesinde tıpkı evvel gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi muhavvil ve bölgenin saf güzelliği kullanılarak kullanılmamış konut, sosyal teçhizat alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde balaban çoğunluğu hazine mülkiyetine ilişkin kestirmece 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Transformasyon ve Hisse Senedi Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 gün ve 6045 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Transformasyon ve Hareket Proje Alanı kendisine Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Kasaba yolu sorunu var diyor”

Yanıt: ” İmar çalışması ve türel nedenlere tıkanan Van Mekân Yolunun ihalesi tahminî 600 milyon TL kabilinden benzeri maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın erişim problemini balaban ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit ilçe sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden devam etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş yoluna bağlanmaktadır. Bir Nice bağlantı yolu, madun ve art geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik çokça efdal diyor”

Yanıt: “İlimizde ve bölgemizde güre eş oranı ve başıboşluk yüksektir. İstanbul Milletvekilinin sömürme ettiği bu konunun nedeni CHP ve terör örgütüdür. On yıllarca bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayıcı anlayış ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde envestisman ortamını sabotaj eden, aksiyon insanlarından haraç düzlük, hisse senedi makinalarını yakan içtihat, bu günkü şehir yoksulluğunun, kavrayışsız kalmışlığın, işsizliğin yer şişman sorumlularıdır. Yeni istihdam alanları ihdas etmek amacıyla elden bu periyot süresince hayata geçirdiğimiz Dokuma ve Amade Giysi Tevhit Sanayi Bölgesinde 35, Erciş Organize Endüstri Bölgesinde 27 fabrika tamamlanma aşamasında, Gevaş Tekstil Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Nesiç Fabrikası, Çaldıran Oluşum Fabrikası etken çalışmakta olup, Muradiye Yapı Fabrikası akıbet aşamadadır. Çatak ve Saray’üstelik tamamlanan Başkale, Bahçesaray’bile yapımı bitmeme fail uran siteleri, Erciş’te yapım aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Organize Sanayi Bölgesi, tenkis aşamasında olan Van Gölü Ölçülü Ölçekli Endüstri Sitesi, Mermerciler Uran Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların süresince bulunduğu Tuşba Sıradan Endüstri Sitesi ile gençlerimize kullanılmamış aksiyon ve NANIAZIZ imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Uçak seferi sayısı 7-8 olduğunu ve ancak kaldığını söylüyor”

Cevap: “Van’dan günlük THY vasıtasıyla İstanbul kullanılmamış havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 el yapılmakta olup toplanmış dokuz yol gerçekleşmektedir. Bunun birlikte Sun Özel Ulak ile İzmir 1, Antalya 1 oluşmak amacıyla hep iki posta yapılmaktadır. Tıpkı şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 başlamak için bütün uçuşu mevcuttur. söz konusu üç gelgel yolu şirketinin kat sayılarının toplamı 14 olup hep hepsi kabil bu iddiası bile asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı amacıyla torunlar okula gidemiyor diyor”

Yanıt: Taşımalı eğitimde toplam 54 bin 300 öğrenci faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 kalıp okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Yalnız bu yetişek öğretim dönemi için taşmaya 341 milyon ödeme yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye öğle vakti yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü hareket birliğinde düzenlenen Etüt Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin öğrenci 130 kurs ve 4 bin sarıklı bulunuyor. bahis konusu projede bütün materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 yıl içre koca ölçüde yükseltmektir. Bilcümle bunlarla alay malay bakir yapılacak 62 okul ve 1042 derslikle, düet eğitim minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy hat kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Hastalık sabaha kadar çalışmıyor”

Cevap: “Kapıköy Gümrük Kapısı AK Tümen döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda inşa edilen x-ray açar tarama sistemi, muvakkat salonu ve sosyal donatıları ile Van’a uygun modern ayrımsız temel kapısı haline geldi. Kısaca 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran marifetiyle kaynaklı maslahat bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler devam etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu illet Erzurum’de açıldı diyor”

Yanıt: “175 sene ilk 31 Mayıs 1847 tarihinde Odalık Abdulmecid ve Muhammed Şah vasıtasıyla imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’da İran Konsolosluğu açılmıştır. Akıbet yıllarda Kapıköy Tahril Kapısı’nın aktifleşmesi ve methal depar yoğunluğunun artması kabil nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a birlikte açılması yönünde etraflı zamandır bittabi talebimiz var. Fakat ilgiler Viyana sözleşmesi ile düzenlenmiş, devletler hukukuna bakarak mütekabiliyet esasına bakarak yapılmaktadır. Kaldı kim Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı hareketli ve canlı dış yöntem sonucu vatandaşlarımız vize almadan sadece pasaportla İran’a giriş yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’da stat sebep yok”

Cevap: “Van’bile 9 bin kapasiteli Atatürk Site Stadyumu var. Yaklaşık üç yıl ilk yalnızca yenilenerek hizmete açıldı. Henüz iyisi üzere bizimde talebimiz tabii var. Ancak spor yatırımları üzerine Van bütün zamanların en çokça yatırımını SELIM Parti Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Hep ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa bakarak yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde sonuç dönemde tutkun yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, tribün, deneyimsizlik merkezi, çokça amaçlı spor salonları, basketbol sahaları ve onlarca halı kayran yapılmıştır. Spor insana yapılan tıpkı yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, değme kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk nöbet uzak ilçelerimize sunma ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık sonsuz kan kaybediyor diyor”

Yanıt: “Bu kadarına da pes dedirttirecek mesnetsiz, tutarsız kâffesi biber dolması ve iftira olan benzeri konuşmanın neresini düzeltelim. Akıl elem olunca, rezillikte belirgi oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş hayvan varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin adına kısaca tıpkı milyondan aşkın artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Kocabaş efsanevi varlığı de 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız marifetiyle başlatılan “Köyümde Gitmek İçin Bire Bir Güruh Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile kilolu rabıt görmektedir. Van’üstelik erek 10 bin çiftçiye 1 milyon koyun vererek küçükbaş hayvan varlığını daha dahi artırmaktır. Lokomotif çağ kendisine gördüğümüz ekincilik üzerine yaptığımız çalışmalar neticesinde Van Zirai Araştırı Enstitüsü kurulmasına şalter olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine birlikte bakım verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, meydan seçimi ile ait icraat devam ediyor. Tarım arazilerinde verimin arttırılması üzere zirai sulamaya balaban ehemmiyet verilmektedir. Bulunan 4 sulama göletine arttırma kullanılmamış 19 sulama göleti daha yapılacaktır”.

İddia 11: “Yoksul fukaranın hayatiyet sayaçları, sebep zindelik direklerine takılıyor, zenginin neden çerçevesinde önünde, bu onursuzluktur diyor”

Karşılık: “Elektrik sayaçları konusu EPDK yoluyla alınan benzeri karardır. Maksat sayaca müdahaleyi çalmak ve engin kıraat yapmaktır. Zecir tıpkısı sosyolojik tatlılıkla bu konuyu ensesi kalın ile fukara ayrımına kazanmak büyük aynı fitnedir. Uygulama çerçevesinde müstakil yapılarda eğer erke direkten alınıyorsa sayaç direğe, enerji meydan şeş veya panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’dahi TOKİ bozukluk yapılmıyor. Birçok ilçede TOKİ namevcut diyor”

Karşılık: “2012 yılında 25 bin 170 konut,139 plaza,17 meslek, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır bir lahzada tamamlanarak vatandaşa doğrulama edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin ev projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’üstelik 300 doğmak için 700 göz tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla duyurulan sosyal konut projesi çerçevesinde Van’a 3850 hane yapılması planlandı. TOKİ konutları rica cem yöntemi ile ihtiyaca göre yapılıyor. Rica gelen hep ilçelerimizde basamak yapılmaktadır.” – VAN

Share: