Mezar taşları üstelik bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya birlikte

Akıbet dönemde arka arkaya mevrut zamlardan, hece taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri oyuntu bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada fark gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına göre, bazı müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden sonraları gündüz eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış karşı açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Mazbut, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Kestirmece yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Oyuntu takımını sabık sene bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı en düşük 7 bin TL. Sunu efdal pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla enteresan tekliflerin geldiğini belirten Maruf, “Elan önce yakını yordamsız şahıslar, mezarı açabilir misiniz almak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bir bile ara sıra vatandaşlar ölmeden evvel oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, emrihak durumunda ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’dahi mütenevvi vasıf ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine erbap olan Türkiye’de, rezervler Rum ve Trakya süresince açık benzeri bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Gün Doğusu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 skor natürel taş ocağı, fabrika ölçeğinde neşelilik gösteren 2 bin organizasyon, ölçülü ve amiyane ölçekli 9 bin işlik hareketlilik gösteriyor. Üretimin sunma çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, bilcümle üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu sair iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: