Mevhum dünyaya açılan kapı değme alanda hayatı kolaylaştırıyor

Gelişen teknolojiyle sıkça duyulmaya başlanan ve baziçe gayeli kullanımının yanı sıra sağlık, terbiye, düzenlilik kabilinden alanlarda bile öne sâdır mevhum esas gözlükleri, yediden yetmişe herkese sanal dünyanın kapılarını aralıyor.

Özellikle askeri alanda etkili mergup artırılmış üs teknolojisinin sağladığı imkanlar, riziko ve maliyeti azaltarak verimi artırıyor.

Asker ve polislerin, eğitim, tatbikat üzere operasyon sırasında kullandığı sensörler ve beyinli gözlükler, yetişek alanını terk etmeden mahiyet bir işler deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Mevhum operasyona katılan Itimat Umumi Müdürlüğüne ilişkin Polis Hususi Harekat (PÖH) timleri, suçlularla yaşanabilecek çatışmayı sanal ortamda deneyim ediyor.

Giyilebilir uygulayım bilimi ile donanan PÖH’ler, Sanal Taktik Yetişek Merkezinde (SATEM) aldığı eğitimler sebebiyle dikkat, sıkı düzen ve güvenlik konularında daha şuurlu ayla geliyor.

AA muhabirine eğitimlerle ilgili bilgi veren özel harekat polisi, 3 boyutlu SATEM’in sıfırdan projelendirilerek nihai aşamaya getirildiğini ve 2019’dan itibaren enerjik şekilde kullanıldığını söyledi.

Geçmişte yaşanan olaylara tanık olmuş gazi personelin deneyimlerinden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan senaryolar sayesinde, kullanılmamış personelin tecrübesinin arttırıldığını tamlayan hususi harekat polisi, “Bu yöntem, poligon, uçak, otobüs ve bir eğitimlerdeki riskleri sıfıra indirdi. Genellikle meskun mevki operasyonları amacıyla terbiye kayran personel özen, disiplin ve güvenlik konularında daha bilinçli ağıl geldi. Personel, terbiye sonunda işlenmiş olan operasyonun gene görüntülerini izleyerek çözümleme ve yorum ika imkanı sağlamış oldu. Sistemde, bu zamana büyüklüğünde 30 milyon adedin üzerinde dijital fişek kullanıldı. Fişek maliyetleri düşünüldüğünde, soylu erki açıdan şişman tasarruf sağlanmakta.” diye niteleyerek konuştu.

Hususi harekat polisi, simülatör sisteminde enfrastrüktür namına, sinema sektöründe beğenilen “Motion Capture” yerine bildik akım yakalama teknolojisinden yararlanıldığını belirterek, sistemin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara kabilinden illerdeki temel bölgeler, makro tesisler senaryolaştırılarak modellendiğini anlattı.

Arazi, yapı, tayyare, rehine kurtarma operasyonu, konvoya saldırı, miting saldırısı kadar senaryoların, gerçeklik fiziksel ortamlar modellenerek terbiye programına alındığını aktaran özel harekat polisi, hamur hayat şartlarını ve uzak düz patırtı ortamlarının, sanal ortamda uygun deneyimlendiğini söyledi.

-“Yakında sistemin elbiseleri de gelecek”

Kullanımı değme alanda yayılan mevhum cins gözlüklerinin baziçe amaçlı kullanımı dahi sürüyor. Sanal gerçek baziçe salonu işletmecisi Ferhat Çekinmek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temas yaştan müşterisi olduğunu, kullanıcıların gözlüğü takarak direkt baziçe alanının içine girdiklerini kaydetti.

Salonda şimdilik yalnız gözene ve joy-sticklerin kullanıldığını belirten Utanmak, “Bu joysticklere zırh, tığ kabil aparatlar takabiliyorsunuz. Geçenlerde sistemin elbiseleri birlikte ati. Söz Gelişi silahlı bire bir oyun oynarken size mermi geldiğinde o kurşun size fiziksel olarak engel vermese üstelik hissedeceksiniz, üste çokça az bire bir üzücü duyacaksınız.” dedi.Share: