Meteorolojiden ciddi boğanak yağış uyarısı! Bütün gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin şimal, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve vadi yer çok bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve şarki akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik görünmek üzere espaslı boğanak ve kayran yer asuman patırtılı bora yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlu ve yıldızlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerel olmak üzere akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde az buçuk azalacağı, ayrıksı yerlerde şanlı benzeri uymazlık olmayacağı, genellikle sezon normallerinin altında seyredeceği anlayış ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine eseceği hesap ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek münasebetsiz şartlara karşı (pattadak yeğin, seylap, yıldırım, yağış simultane akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda mağrip ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) yerine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerli girmek amacıyla boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı, lep kesimlerinin az bulutlu ve çıplak geçeceği anlayış ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz’in yerli girmek üzere fasılalı boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerel atılmak amacıyla aralıklı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, havza genelinin domestik gelmek üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, nahiye genelinin yerel kalkmak için fasılalı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde meydan düz kuvvetli olması bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin yıldız ve garp kesimleri, Veca, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli görünmek için fasılalı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik tutmak üzere bora ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

Share: