Mesket Türkleri seralarda yetiştirdikleri sebzelerle ekonomiye katkı sağlıyor

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde hayata geçirilen seralarda istihdam edilen Mesket Türkleri, sebze yetiştirerek hem ailelerine hem dahi ülkenin ekonomisine katkı sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yerleştirilen Ahıska Türklerinin istihdamlarına yönelik yapılan icraat kapsamında kurulan seralarda sebze üretimi gerçekleştiriyor.

İlçe sınırları içerisinde “Göveri Yetiştiriciliği İçin Keman Çatılı Ser Projesi” kapsamında oluşturulan ve değme biri 1600 metrekare olan 50 ser, Ahıska Türkü 50 ailenin da savuşturmak kapısı oldu.

Salatalık, biber, domates, patlıcan gibi birçok göveri çeşidinin yetiştirildiği ve hep 80 bin metrekare alana sahip seralarda 2 bin 500 ton ürün alınması hedefleniyor.

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, Ahıskalı Türklerin seralarda gerçekleştirdikleri hasat etkinliğine katıldı.

Hırsızlık, Erzincan Mebus Sayın Belgit Çakırdoğan, Üzümlü Kaymakamı Vuzuh Neşe Özbek Çakas ve Erzincan İl Ekincilik ve Orman Müdürü Maksat Delimsirek, seralardan görgüsüz ve domates toplayarak çiftçilere artağan ve mübarek kazançlar diledi.

Share: