Mersin’deki Kızkalesi’nde turizm hareketliliği sürüyor

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Kızkalesi sahilinde domestik ve yabancı gezgin yoğunluğu bitmeme ediyor.

Albeni sıcaklığının 32 dereceye ulaştığı UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ndeki Korykos Antik Kenti’nin parçası olan Kızkalesi’nde, turizm hareketliliği eylülde dahi sürüyor.

Bazı tatilciler plajda güneşlenirken, bazıları üstelik denizde geçenek geçiriyor. Sahilde evcil ve ecnebi turistler amacıyla bölge turları de düzenleniyor.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başbuğ Yardımcısı Mehmet Matrak Öztop, gazetecilere, turistlerin ilgisinden memnun olduklarını söyledi.

Eylülün hamam geçmesinin otellere ilgiyi artırdığını belirten Öztop, “Yazı komple dolu geçirdik. Turizmcilerimiz sezondan ufuk mutlular. Eylülün ikinci haftasında olmamıza rağmen tesislerdeki doluluk oranı yüzde 50’nin üzerinde. Sezonun uzaması hem büyüklük ekonomisine hem de işletmelerimize katkı sağlıyor.” diye konuştu.

Almanya’dan mevrut Ahmet Özgen üstelik tatil amacıyla Kızkalesi’ni yeğleme ettiklerini dile getirerek, “Tatil üzere okulların açılmasını ve sahillerin sakinleşmesini bekledik. Albeni, deniz, gelişigüzel husus adamakıllı. Umum dinlence yapma ve denize girme zamanı.” dedi.

Berna Yiğit üstelik Almanya’dan geldiklerini, kumsalların daha rahat olması zımnında eylülü tercih ettiklerini kaydetti.

Share: