Mersin’de gıda denetimlerinde 187 bin liralık ceza kesildi

Mersin’in Tarsus ilçesinde yılbaşından itibaren gerçekleştirilen 2 bin 740 besin kontrolü denetimlerinde 187 bin 676 teklik ceza kesildi.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye bakarak, Tarsus’ta faaliyette gösteren besin ve yemleme işletmelerinde besin arama görevlileri marifetiyle “5996 az Veteriner Hizmetleri, Nebat Sağlığı, Besin ve Yem Kanunu ile ilgili yönetmelikler” kapsamında arama ve denetimler gerçekleştirildi.

Rutin azık denetimlerinin yanı sıra “Alo 174 Besin Hattı” ve “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi”hangi (CİMER) ulaşan mütemmim şikayetleri ile ilgilendiren resmi gıda kontrollerinin bile yapıldığını tamlayan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Hayri Erdoğan, “2022 yılı itibariyle besin kontrol görevlileri aracılığıyla 2 bin 740 adet resmi besin kontrolü gerçekleştirilmiş olup ait mevzuat hükümlerine uygunluğunu onaylamak üzere 131 besin ve yem numunesi alınmıştır. Yapılan resmi teftiş ve kontrollerde mevzuata ters faaliyette mevcut işletmeler için bütün 187 bin 676 teklik yönetsel para cezası uygulanmıştır.” ifadesini kullandı.

Share: