Mehmet Göker’den Çevrecilere Davet: “Salda Gölü’ne Gösterilen Duyarlılık Burdur Gölü’ne bile Gösterilmeli”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

CHP Burdur Mebus Mehmet Göker, “Burdur Gölümüz, mekân göllerimizle gelişigüzel yoğun anlamda bir susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Hatta düşüncesiz dönülemez yola gitti. Bu anlamda hele çevrecilerin Salda Gölü’ne göstermiş olduğu duyarlılığı, Burdur Gölü’ne da göstermelerini istiyorum” dedi.

CHP Burdur Saylav Mehmet Göker, Türkiye’nin yeryüzü koyu gölleri ortada kayran düzlük Burdur Gölü’ndeki susuzluk ve kuruma tehlikesine dikkat çekti. Göker, şunları söyledi:

“BURDUR GÖLÜ KURAKLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

“Sulak alanlar içre tahminî üçte birini kaybetmiş durumda olan Burdur Gölümüz, çevre göllerimizle alay malay Burdur Gölümüzde korkulu anlamda bire bir susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. Hatta dümbelek dönülemez yola gitti. Bu anlamda hele çevrecilerin Salda Gölüne göstermiş olduğu duyarlılığı, Burdur Gölü’ne bile göstermelerini istiyorum. Bu konuda 2015 yılından bu yana hükümetin vermiş olduğu, mamul bazen çalışmalar var. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkmış henüz bir çözüm odaklı öneri bulunmayan. Tekrar gölün etrafındaki sinsice istikşaf uygulaması bitmeme etmekte, su tüketimi yüksek oranda beğenilen yemleme bitkileri ekimi bitmeme etmekte ve gölümüz çıktı çığlığını de çıkaramayacak seviyede çekilmiş vaziyette. Buradan çevreci dostların sesimizi duyup, Burdur Gölü’ne curcunalı olması, Burdur Gölü’nün çığlığına gürültülü ve kulak vermelerini istiyorum.”Share: