Marmaris’te Hollanda-Türkiye Ülfet Ormanı oluşturuldu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Hollanda- Türkiye Dostluk Ormanı oluşturuldu.

İçmeler Mahallesi’nde Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla oluşturulan dostluk ormanına 1100 ağı ağacı, salkım ağacı, defne, kızılçam, semavi andız, kişmiri andız ve aksi boynuzu fidanı dikildi.

Marmaris Orman İşletme Başöğretmen Vekili Yanardağ Işıklı, Marmaris’te 29 Temmuz 2021’da başlayan ve 9 dönme sonra söndürülebilen yangında 9 bin 52 hektarlık ormanlık alanın küle döndüğünü hatırlattı.

Okumuş, ormanların yeniden yeşillendirilmesi için lüzumlu çalışmaların yapıldığını rapor etti.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands üstelik etkinlikte, fidanları toprakla buluşturdukları çokça değerli bir çağ yaşadıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Hollanda amacıyla çokça majör olduğunu ve iki mevki beyninde akva bağların olduğunu belirten Wijnands, “Marmaris’te olan cuşiş felaketi bizleri çokça üzdü. Marmaris halkının serbest olmadığını tavzih etmek üzere bugün bu sunturlu ortamda Hollanda-Türkiye ormanının önceki fidanlarını dikiyoruz. Bu fidanlar dostluğumuzun barışın iyicene sembolleri olacak. Hollanda Büyükelçiliği olarak 10 bin fidan bağışlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Fidan dikim etkinliğine, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, Hollanda Marmaris Fahri Konsolosu Uğur Azgun, büyükelçilik yetkilileri, sivil sosyete kuruluşlarının üyeleri, öğrenciler, Marmaris’te hararetli Hollandalılar ve vatandaşlar katıldı.

“Yeşeren Nesiller” Projesi ile Çoluk Çocuk Ağaçların ‘Kalplerini’ dinleyecek

Dostluk ormanıyla öğrenciler ve gençlere yönelik çeşitlik programlar üstelik uygulanacak.

Ormana dikilen fidanların beraberinde 10 bin amut bağışlayan büyükelçilik ayrıca Hollanda ve Türkiye’den 10’ar bala HeartMath Enstitüsünün “Dikme Dizem Sensörleri” ile ağaçların gelişimini izleyecek.

Her iki ülkeden 10’ar güre, önceki beş devir boyunca bir paradigma kültürler arası etkinliğe ve atölye çalışmasına katılacak. “A New Path to Equality” ünlü sivil topluluk inisiyatifinin düzenleyeceği bu kampın peşi sıra gençler, ağaçların gelişimini kurulu sensörler eliyle evlerinden takip edebilecek.

Ülfet Ormanı üzere Marmaris’te mevcut Wijnands ve beraberindekiler, Marmaris Kaymakamlığını ve kaza belediyesini birlikte ülfet etti.

Share: