Marmaris hararet felaketinin ardından 11 bin direk toprakla buluştu

Marmaris ateş felaketinin arkası sıra 11 bin amut toprakla buluştu

MUĞLA – 11 Son Teşrin Milli Ağaçlandırma Haset etkinlikleri kapsamında 11 bin direk toprakla buluştu. Önümüzdeki Mart ayına büyüklüğünde 110 bin ongun dikileceğinin hedeflendiği bölgede, yüzlerce mektepli, kamu gurur ve kuruluşları, sivil cemiyet kuruluşları, fahri ağaç ağaç seferberliğine katıldı.

Akıbet iki yazdır orman yangınları ile uğraş fail Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçtiğimiz yaz 21 Haziran’da Bördübet yangınındaki ve Değirmenyanı Mahallesi Kürardı mevkiinde 5 hektarlık temizlenmiş alanda yüzlerce mektepli ve gönüllü fidanları toprakla buluşturdu.

Marmaris İlçe Orman Müdürlüğü ekiplerinin yangına kırılan bölgelerde yaptıkları çalışmalar neticesinde 5 hektarlık alanda yanıcı özelliği daha bir iki oluşmak üzere geçenek aralık ağı ağacı, akasya, sığla, servi ve kızılçam fidanları dikildi.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Celal Aksoy, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Sibel Gelişmemiş, İlçe Itimat Müdürü Oktay Kapsız, İlçe Uyanık Komutanı J.Yarbay Erek Çam ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. İmran İnce fidan dikim alanında personelleri ile gelişigüzel dikme dikimi yaptı.

Dikim alanına gelen öğrenciler ile dostane edip “Sizler Türkiye’nin ışıklı yüzleri ve geleceğimizin mimarlarısınız” diyen Marmaris Kaymakamı Ertuğ Mehabet Aksoy “Milli ağaçlandırma gününde burada buluştuk. Bu yaz yanan ormanımızın 5 hektarlık alanındayız. Cemi amme çekicilik kuruluşlarımız, okullarımız, gönüllüler, okullar hepsi burada 11 bin direk dikmiş olacağız. Bilindik Marmarisimiz ormanları ile adlı yeşili ile adlı tıpkı ilçemiz. Akıbet iki yıldır yangınlar ile savaşım ediyoruz. Bu bizi umutsuzluğa itmiyor aksine bundan sonra orman için artık rekiz inşa etmek amacıyla okkalı veriyor. Amacımız orman yangınları ile mücadelenin beraberinde yangınların çıkmaması içinde önleme çalışmaları ayırmak” dedi.

İlkokul vıcık vıcık öğrencisi Necla Aksungur “Tığ buraya dikme dikmeye geldik, tığ büyüyene büyüklüğünde bu ağaçlarda büyüyecek inşallah ” dedi. İlköğretim öğrencisi Elifsu Papatya ise “Milli ağaçlandırma gününde geleceğe çağ koyulmak amacıyla dikme dikiyoruz ” dedi.

Marmaris’te yaşayan Natalia Kırkonova “Yanan alanları baştan yeşillendirmek amacıyla buradayız, buranın yaşayanları namına gelmeseydik olmazdı elhak, umarım yeşillenecek seçkin düz esasen” diye niteleyerek konuştu.

Share: