Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Bölge Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) yoluyla Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan “TRC3 bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı kapsayan kesim planı çalıştayı, Mardin’deki kamu alım ve kuruluşları, darülfünun, sivil sosyete kuruluşları ve hür teşebbüs temsilcilerinin katılımıyla kent merkezinde bire bir otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda mütekellim DİKA Umumi Sekreteri Ahmet Alanlı, nahiye planının nahiye ile ilişik bir defa haritası ve emare olacağını belirtti.

Toprak planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın geçmiş kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu konusunda tıpkısı çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, kâin sorunlar tespit edildikten sonraları katılımcıların da fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle evolüsyon stratejilerinin 5 almanak müddet içre ortaya konulacağını ifade etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına belen fail Alanlı, şunları kaydetti:

“3 konu üstünde çalışıyoruz. Sanayi, turizm ve ekincilik. Hedefler çerçevesinde uygulamaya çevrik tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Havza planının devletimizin özellikle ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün tıpkı parçası olarak birbirleriyle koordineli müteharrik tıpkısı dümen sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: