Mardin Barosu, Derik’teki kazaya ilgili hesaplı soruşturmanın genişletilmesini istedi

Mardin Barosu, Derik ilçesinde peş peşe yaşanan 1 polis memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin bile yaralandığı kazaya ilişkin soruşturmanın genişletilmesini istedi.

Baro Başkanı İsmail Elik tıpkı takım avukatla baro binasında yaptığı açıklamada, Gaziantep ve Derik’te trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Kazayla ilgilendiren Mardin Barosu adına yaptıkları incelemelerde kimi bulgulara ulaştıklarını aktaran Elik, şunları söyledi:

“Mardin Barosu olarak yaptığımız araştırma sonucunda; kaknem ve birikim tanıklarının beyanlarına, sormaca dosyasında mevcut gayrı evraklara dayanarak her iki olayı dahi sürücü hatalarından ibaret trafik kazaları yerine dercetmek olabilir değildir. Yapılmakta olan soruşturmada ve yapılacak olan kovuşturmada belirttiğimiz hususlar dikkate alınmalı, kusuru, ihmali kâin hep güç ve kurumların hız önünde adisyon vermesi sağlanmalıdır. Yargının vereceği değişmeyen bu asıl kazaların önünü kesecek ya bile analog kazaların sürüp gitmesine hastalık olacaktır. Mardin Barosu namına, halkımızı dip tıpkısı acıya boğan herhangi bir iki kazada önem sürecinin hukuka akla yatkın yürütülmesi, tek birey veya kurumun etkisi ve baskısı altında kalmadan, ihmali ve kusuru bulunan yaşama ve kurumların geçerlilik uğrunda adisyon vermesi için sürecin takipçisi ve müdahili olacağız.”

Elik, gâh hasar danışmanlık şirketlerinin ailelere ulaşarak, yabansı şekilde onları acıları üzerinden sömürme ettiklerini dile getirerek, “İnsanlarımız elan morgdayken, acıları tap tazeyken hasar danışmanlık şirketleri ailelere ulaşıp onların duygularını sömürmeye çalışıyor ve mülk kazanmaya çalışıyor. Baro olarak tespit ettiğimiz hep hasar danışmalık şirketlerine ve onlara cihaz olan kim varsa hukuki süreç başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Share: