Manisa’da yolcuyla tartışırken tıpkısı vatandaşı ezip öldüren umum otobüsü şoförüne 4 sene mapus cezası verildi

Kaza, sabık 5 Ocak’ta saat 16.49’dahi Yunusemre ilçesi Uncubozköy Mahallesi Cemal Ergün Caddesi ile 5515 Çıkmaz kavşağında meydana geldi. Şanlı Uyan (55) yönetimindeki halk otobüsü, eğreti geçidinden yolun karşısına geçmeye etkin Emine Temiz’a çarptı. Çarpmanın şiddetiyle yere sakıt Emine Ak Pak, otobüsün altında kaldı.

HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Çevredekiler durumu polis güçleri, itfaiye aracı ve sağlık ekiplerine bildirdi. İtfaiye ekiplerince otobüsün altından çıkarılan Parlak, kaldırıldığı Manisa Celal Bayar Darülfünun Hastanesi’nde doktorların müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Otobüs şoförü Uyan gözaltına alındı. Polisteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye gönderme edilen Uyan, tutuklandı.

4 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Şanlı Uyan için Manisa 4. Esas Ceza Mahkemesi’nde ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla büyüklüğünde cezaevi istemiyle sorun açıldı. 24 Şubat’taki önceki duruşmada Uyan, tutuklanmadan yargılanmak için boşaltma edildi. Sevgili sabık 14 Haziran’dahi sonuçlandı. Sürücü Büyük Uyan, 4 yıl cezaevi cezasına çarptırıldı.

KARARI İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞIDILAR

Hayatını kaybeden Bembeyaz’ın avukatı Mehmet Aslan, kararı istinaf mahkemesine taşıyıp, otobüs şoförüne ‘bilinçli taksirle ölüme illet olma’ suçundan ceza verilmesini istedi. İstinaf mahkemesinden gelecek karar beklenirken Ak Pak’ın ailesi, avukatlar yoluyla otobüs şoförü Arslan üzerine, geçmiş dönüş Manisa 3’üncü Temel Ülfet Mahkemesi’nde 1,5 milyon TL’lik maddesel manevi tazminat açtı.

ARAÇ İÇİ ALICI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Davalar sürerken şaşırtı bire bir gelişme yaşandı. Halk otobüsü şoförü Uyan’ın, Emine Parlak’ı ezerek ölümüne neden olduğu kazanın anahtar içi görüntüleri ortaya artık. Taşıtçı Uyan’ın telefonla konuşarak yanaştığı durakta otobüsteki aynı yolcuyla tartıştığı, esasen akım ettiği tam da kazanın yaşandığı belirlendi.

“ARKA ARKAYA KALÇA İHLALLERİ VAR”

Avukat Mehmet Arslan, “Anket aşamasında alınan gidiş geliş eksper raporunda otobüs şoförü asli detone sayıldı. Daha sonra yargılama aşamasında istenen Adli Tababet Raporu’nda tekrar çoban birincil kusurlu sayıldı. Ancak yapılan yargılamada şoför taksirle ölüme neden olmak suçundan 4 sene kabilinden bağan gördüğümüz bir ukubet aldı. Şoförün elan faziletkâr bir ukubet almasını savunuyoruz. Taşıtçı otobüs cebine girmiyor, peş peşe kural ihlalleri var. Hayatını kaybeden Emine Temiz ise yaya geçidinden geçiyor. Çoban otobüs içerisinde benzeri sevimli ile tartışıyor, bu sırada bir yolcuyu indiriyor, derken göz göre göre benzeri kişinin ölümüne bozukluk oluyor. Karara itiraz ettik. Ayrıca geçtiğimiz dönem hem şehremaneti hem de şoföre cebin manevi tazminat açtık. Taşıtçı 1996 yılından beridir bu işi yaptığını söylüyor ancak burada zaruri tedarik ve özeni göstermiyor. Gelgeç yoluna bakmıyor, durak cebine girmiyor. Bu ilçe az daha isteyerek ve isteyerek gerçekleşiyor. Tığ bunun neredeyse cinayet olduğunu düşünüyoruz. Bilinçli taksirden ceza almasını istiyoruz” dedi.

Share: