MANİSA’DA 19 YIL GEÇMIŞ YANAN DÜZLÜK YENİDEN YEŞİLLENDİ

MANİSA’da, 19 sene önceki çıkan orman yangınında küle dönen ormanda, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile yeniden yeşile döndü.

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Uncubozköy mevkiinde 27 Ağustos 2003 tarihinde çıkan orman yangınında 107 hektarlık orman alanı uymazlık gördü. Aynı yıl ortamında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları sonucu toprakla mülaki ağaç ve tohumlar zaman daha çok birer ağaca dönerek bahis konusu bölgeyi baştan yeşillendirdi.

Küle dönen düz 19 yıl sonraları gene orman görünümüne kavuşurken bölgede incelemelerde bulunan Manisa Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk yanan orman alanlarının tıpkı karış toprağının de ayrıksı bire bir uğur üzere kullanılamayacağını, gene sene süresince ağaçlandırıldığını söyledi. Bölgeye yangından sonradan kızılçam, fıstıkçamı, akasya ve servi türlerinde 36 bin nüsha dikme dikilip, döl takviyesi yapıldığına dikkati çeken

Öztürk, yanan ormanları ağaçlamak büyüklüğünde koruyup yaşatmanın birlikte şanlı olduğunu vurgulayıp, vatandaşları duyarlı olmaları noktasında uyardı.

Share: