Malazgirtliler ve Ahlatlılar, Malazgirt Zaferi etkinliklerini heyecanla bekliyor

İBRAHİM YALDIZ/ŞENER TOKTAŞ – Muş’un Malazgirt ile Bitlis’in Yabani Armut ilçelerinde vatandaşlar, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü nedeniyle düzenlenecek etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyor.

Malazgirt’teki “Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkı” ile Çakal Armudu’taki “Şehriyâr Alparslan Otağı”nın bulunduğu Ulus Bahçesi’nde yapılacak kutlamalar için hazırlıklar sürüyor.

Önceki yıllara göre henüz tehlikeli katılımla gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler öncesinde Malazgirt ve Çakal Armudu ilçelerinde sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar, 3 çevrim sürecek etkinliklerle hem ilçelerini yer ongun şekilde tanıtmayı hem bile programa katılması muhtemel Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki yetkilileri sunu gür şekilde ağırlamayı hedefliyor.

1071 Malazgirt Spor Kulübü Başkanı İsmail Türeli, AA muhabirine, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü öncesinde hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Kaymakamlığımız ve uray, etkinlikleri yer dolgunca şekilde birleştirme ediyor. 26 Ağustos’ta futbol turnuvası üstelik düzenleyeceğiz. Halkımız heyecanla etkinlikleri bekliyor. İlçemizde seçme sene kutlamalar yapılıyor ve vatandaşlar üstelik bu coşkuya eş oluyor.” şeklinde konuştu.

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ise 26 Ağustos Malazgirt Zaferi kutlama programının başlamasına dar günlerin kaldığını söyledi.

İlçe halkı namına Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ı beklediklerini ifade fail Tığ, şöyle konuştu:

“Malazgirt halkı 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızı coşkuyla karşılayacak. Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlar bundan sonra Malazgirt ilçesine geliyor. Bu etkinliklerin Malazgirt’in esnafına dahi korkulu katkısı oluyor. Kutlamalar bu sene elan coşkulu olacak. Biz bile ilçemizi bildirme bol şekilde tanıtmayı hedefliyoruz.”

Malazgirt esnafından Muhammet Osman Hayat Dolu bile akıbet yıllarda coşkuyla kutlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinin ilçenin tanıtımına katkı sunduğunu belirtti.

Etkinliklerin başlamasını heyecanla beklediklerini anlatan Hararetli, “Bu programların rastgele anlamda ilçeye faydası oluyor. Esnaf ruh yaşıyor. Etkinliklere Malazgirtliler namına ağır ortaklık sağlayacağız.” dedi.

“Etkinlikler yardımıyla Ahlat ve Malazgirt popüler oldu”

Ahlatlı kötek ustası Refa Gökbulak, ahali sanatları ustalarının aylardır etkinlik amacıyla tedarik yaptığını söyledi.

Kutlamaların her yıl elan ateşin geçtiğini dile getiren Gökbulak, şunları kaydetti:

“İşlerimiz açıldı, turistler üstelik bundan sonra gelmeye başladı. Ahlat’taki aktiflik çokça mefret. Mikro içi ve dar dışında fuarlara gittim. Yabani Armut’taki gibi aynı etkinlik görmedim. Etkinlik amacıyla tedbir yapıyoruz. Davetlilere baston armağan edildiğinden yıpranmamış tasarımlar yapıyoruz. Sabırsızlıkla o günü bekliyoruz. Çakal Armudu’a ve bölgeye cümbüş katan etkinlikler, bizi ve ilçemizi olumlu etkileyecektir.”

Esnaf Halim Adıyaman ise “Esnaf kendisine etkinliklerin yapıldığı dönemde enerjik günler geçiriyoruz. Hepimize katkısı oluyor. Cumhurbaşkanımızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın katılımı ve bu etkinlikler sebebiyle Yabani Armut ve Malazgirt popüler oldu. İnsanlar Ahlat’ımızı çok aşkın yeğleme etmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlardan Nurullah Güvendik üstelik “Aktiflik döneminde insanların ilçemize ilgisi artıyor. Bizim amacıyla çok kıymetli olan Cumhurbaşkanımızı ve etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Amaç Akkurt dahi etkinlikler yardımıyla Çakal Armudu’ın elan gani tanıtılmasını ve daha aşkın turistin ilçeye gelmesini beklediklerini söyledi.

Yabani Armut’ta domuzuna etkinliklerin yapıldığını kaydeden Akkurt, “Buraya kerem erkanının iri bölümü geliyor. İlçemizin daha çok tanınması bizi bahtiyar ediyor. Heyecanımız üstelik var. Cumhurbaşkanımız geliyor. 25-26 Ağustos’ta burada olacak. Cumhurbaşkanımızı karşılayacağımız amacıyla mutluyuz.” ifadelerini kullandı.Share: