Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri Ahlat’ta kilolu katılımla sürüyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları “1071 Padişah Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki budun bahçesinde alçak katılımla bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı vasıtasıyla tevhit edilen programın ikinci gününde Ahlat Ulus Bahçesi’ne gelen ziyaretçiler, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtan 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, atlı cirit oyunu ve süvari okçuluk gösterilerini izlem etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan halk oyunları gösterilerini izleyen, halay calip ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği ahali emeği göz nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü model ve kap atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan füru de kendileri amacıyla oluşturulan alanlarda golf, futbol, basket, mangala, kova atma kabil anadan görme oyunları oynadı, ata destek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konser verdiği, temsil ekibinin gösteri yaptığı alanda, yurdun dört bir yanından ve bitişik ülkelerden gelen misafirler, aktarılma boyu bitmeme eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, ayrımlı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken tıpkısı yandan bile alanın güvenliğini sağlayan polis güçleri ve jandarmanın süvari birlikleriyle foto çektiriyor.

Bitlis Güvenlik Müdürlüğü trafik ekiplerinin çocuklara trafik kuralları karşı brifing yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri üstelik vatandaşlara keyif hizmeti veriyor.

Yabani Armut Belediye Reisi Abdulalim Seçkin Sürücü, AA muhabirine, Anadolu’yu sınırlı yapan, İslamlaştıran ve Türkleştiren kökten sürme orduyu kutlamak amacıyla toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Sürücü, “81 ilimizin rastgele vasıtasıyla insanlar koşarak mevrut ve burada buluşmuş. Melik Alparslan’ın çağrısına uyarcasına dizge burada. Milletimiz eş değerlerde, kuma paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve sair tüm iller Yabani Armut’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile balaban bire bir medeniyetin mensubuyuz. Kuma değerlerimizde tek aynı bayrak, tek vatan ve biricik fehamet şuuruyla buradayız. Allah birliğimizi daima kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi sıyanet ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: