Malazgirt Zaferi’nin 951. Sene Dönümü

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, ” Malazgirt’in 951. yıl dönümünü anarken Alparslan’ı gençlerimize anlatırken 26 Ağustos 1922’dahi Kocatepe’dahi başlayan Iri Taarruz’u üstelik ne kadar angajmanlı ve birbirinden ayrılmaz iki tarihi dönüm noktası olduğunu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile cebe arkadaşlarını ve onlarla bu arada cephede kahramanlıklar sergileyen, canlarını veren bir çokça yerde süngüyle düşmanı püskürtmeye muvaffak olan kahramanları gençlerimize hatırlatacağız.” dedi.

Erdoğan, Okçular Vakfınca Malazgirt Zaferi’nin 951. Sene Dönümü ve Şişman Atak’un 100. Yılı zımnında düzenlenen etkinlik çerçevesinde Yengi Meydanı’nda düzenlediği matbuat toplantısında, hayatta çok adamakıllı tevafukların olduğunu ve Malazgirt Zaferi ile Balaban Saldırı’un yıl dönümünün bir güne balya gelmesinin üstelik aynı ibret niteliğinde olduğunu söyledi.

Bu toprakların Malazgirt’te yurt yapıldığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“851 yıl sonradan birlikte buna kastedenlerin yüce girişimlerinden bire bir tanesine şahit olduk. Yani, 851 yıl bilahare biz o iradeyi yeniden göstererek Malazgirt ruhunu da baştan desteklemek için bu toprakları bizden almak isteyenleri benzeri kat henüz püskürttük. Büyük Taarruz, bu püskürtmelerden yer büyük ve sonuncusu. Tığ, Malazgirt’i 5 yıldır bilcümle ülkeye haykırırken ve yeninden hatırlatmaya çalışırken daha serbest anlaşılmasına mücahede gösterirken umum de o Iri Saldırı ruhunun deli dolu kalması üzere bunu yapıyoruz.”

-“Süngüyle düşmanı püskürtmeye muvaffak olan kahramanları gençlerimize hatırlatacağız”

“Bu topraklar bize 1000 yıldır yurt.” diyen Erdoğan şunları kaydetti:

“Bu toprakları bizden ahzetmek isteyenler ve gözü olanların emellerinden vazgeçeceklerini katiyen düşünmemeliyiz. 100 yıl önce, işte Palikarya arkasına Batı İttifakını alarak bu topraklardaki emellerini yapmak istedi. Hamdolsun başarısız oldu amma bu emellerinden vazgeçmediklerini çok şükür ki hatırlatıyorlar. Kamuoyundan da bunu izlem edebiliyoruz. Onun için bu tevafukla, bu mesajı kamuoyuna yeniden uyarmak istiyoruz. Malazgirt’in 951. sene dönümünü anarken Alparslan’ı gençlerimize anlatırken 26 Ağustos 1922’dahi Kocatepe’birlikte başlayan Büyük Atak’u bile hangi büyüklüğünde bağlantılı ve birbirinden ayrılmaz iki tarihi dönüm noktası olduğunu ve Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile cebe arkadaşlarını ve onlarla beraber cephede kahramanlıklar sergileyen, canlarını veren bir nice yerde süngüyle düşmanı püskürtmeye muvaffak olan kahramanları gençlerimize hatırlatacağız. Bu toprakları bile vatan adına önümüzdeki 1000 sene henüz koruyabilelim, tutabilelim. Başkalarının gözü olanı biz kendimiz yerine korumaya devam edelim. Hem Malazgirt’in 951. sene dönümü hem de Nazik Hücum’un 100. yılı gine hümayun olsun.”

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı üstelik Türki milletinin tarihinin destani zaferlerle komple olduğunu, bunlardan yeryüzü önemlileri beyninde 1071 Malazgirt Zaferi ile 1922’deki Balaban Hücum olduğunu belirterek kentteki 100. sene etkinliklerinin debdebeli ve heyecanlı bire bir şekilde kutlandığını rapor etti.

Toplantıda, AK Tümen Afyonkarahisar milletvekilleri Veysel Eroğlu, Yüce Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, MHP Afyonkarahisar Saylav Mehmet Taytak, Şehremini Mehmet Zeybek, Okçular Vakfı Başkan Haydar Yüce Nasip, MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Kocacan ve YANLIŞSIZ Fırka İl Başbuğ Yardımcısı Bahtiyarlık Selcen Hıdıroğlu dahi birer müşavere yaptı.

Konuşmaların peşi sıra Erdoğan ile toprak protokolü, ok atışları yaptı, dereceye giren sporcuları ödüllendirildi.

Program, stantların gezilmesiyle sona erdi.Share: