Malazgirt, zaferin 951’inci sene dönümü kutlamalarına hazırlanıyor

TÜRKLERE Anadolu’nun kapısını açan Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü, törenlerle kutlanacak. Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkı’nda 26 Ağustos’ta düzenlenecek törenler için 1000 kişilik tribünü olan hipodrom, okçuluk ve cirit oyunu alanları, güreş, ayak topu, uçan top ile basketbol sahası yapılan alanda bungalov türü konaklama evleri, yetişek atölyeleri, yemekhane ve kafe ile misafirler ağırlanacak.

Muş’un Malazgirt ilçesinde, zaferin 951’inci yıl dönümü kutlamaları amacıyla hazırlıklarlar sürüyor. Sabık yıllarda olduğu kadar oran erkanı ile binlerce kişinin katılacağı törenler öncesi alanda antre kontrollerinin yapılacağı bölümün birlikte 250 metre uzunluğundaki 1071 adımlık fetih yolu ve helikopter pistleri kuruldu. 1000 nefis tribünü olan hipodrom, okçuluk ve cirit alanları, güreş, ayak topu, voleybol ile basket sahası yapılan alanda bungalov türü konaklama evleri, yetişek atölyeleri, yemekhane ve kafe ile misafirler ağırlanacak. Antrparantez törene katılanların sıcaktan etkilenmemesi amacıyla alana serinletme sistemi bile kuruluyor. Binlerce davetlinin kılacağı cuma üzere namazgaha hasır serilirken, bir tane kullanımlık 60 bin namazlık dağıtılacak.

‘CUMHURBAŞKANI’MIZ BILE TEŞRİF EDECEK’

Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’nda etaplar halinde ölçülü çalışmaları inceleyen Ilçebay Yiğit Yaşar Demirer, “Tarihi milli otopark alanımız zaferin 951’inci sene dönümü hazırlıkları bitmeme ediyor. Bu kapsamda güzeşte sene yapımını bitirdiğimiz çerge alanında koyu icraat devam ediyor. Çadırlarımızın kurulumu, oba alanının bakım ve onarımı gerçekleşiyor. Bu sene programımız çok ağır. Tığ güzel tıpkı aktiflik olacağını düşünüyoruz. Yeniden 26 Ağustos haset Cumhurbaşkanı’mız dahi ilçemize şereflendirme edecekler. 26 Ağustos’un cuma namazı gününe denk gelmesi hasebiyle bu yıl cuma namazı programı de Malazgirt’te olacak. Sayın Cumhurbaşkanı’mız inşallah buraya gelerek vatandaşlarımızla hemşehrilerimizle bu arada cuma namazında birlikte kılacaklar. Anadolu’nun kapısının Türklere açıldığı bu ayrıcalı beldemizde bu oylumlu günde bu tarihi zaferin 951’inci yılında bilcümle milletimizi Malazgirt’e nida ediyorum” dedi.Share: