Malatya’da “Hukuk Kliniği” açıldı

Konfedere Uluslar Mülteciler Faziletkâr Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince yürütülen “Türkiye’bile Sığınmacı, Mülteci ve Geçici Dulda Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’dahi “Hususiyet Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik hizmetleriyle bol tıpkısı imtihan verdiğini belirtti.

YANLIŞSIZ Tümen Şekil Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık üstelik Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle kamu dünyaya gani yeknesak olduğunu aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Zaman acun göçmenleri takkadak konuşuyor. korumak adına Mürekkep Uluslar’in haddinden fazla majör adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’da, Ege’birlikte botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin bir misil elan hatırlaması gerekiyor.”

Hayat Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Geçim Sağkan üstelik proje kapsamında bu yıl 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde gerekseme sahibi mülteciye adli arkalama desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci neşelilik alanında ise bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Ünsiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan hukuk kliniklerimizle hukuki brifing, farkındalık ilave ve meslektaşlarımıza müteveccih hikmet ve deneyim paylaşımı ve bire bir hizmetler yürütmekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkürname

BM Mülteciler Faziletkâr Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Ülfet Kliniği’ni Malatya’birlikte açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı çalışmalar için teşekkür eden Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın en iri mülteci nüfusuna aile sahipliği işleyen mevki olarak uluslararası camiadan birlikte abra paylaşımı noktasında zaruri desteği görmelidir. Konfedere Milletler Mülteciler Faziletli Komiserliği adına arsıulusal camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası koruma ve şümullü içtimai uyum programı ile yarattığı ayırt amacıyla Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Onur Demez’in da konuşmasının arkası sıra Malatya Ülfet Kliniği’nin açılışı yapıldı.Share: