Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci ahali soba, kışın mufassal ve soğuk geçtiği gün doğusu illerine gönderiliyor. Eskimemiş soba fiyatlarının faziletkâr olması zımnında vatandaşların ikinci halk sobalara yöneldiğini belirten ustalar, ikinci halk soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda doğru kış mevsimi dolayısıyla etkili günler yaşanırken, ikinci halk sobalara olan deste ise esnafın yüzünü güldürüyor. Maşrık Rum Bölgesi’nde düzlük düzlük Ağrı, Bingöl ve Van başta atılmak üzere bir nice kente ikinci ahali soba satışı eden ustalar; yıpranmamış tıpkı sobanın üç ila beş bin TL, ikinci el tıpkısı sobanın ise bin ila bin ilkokul yüz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde yoğunluk yaşadıklarını kaydederek, “Cet mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci el sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci umum soba fiyatları geçen yıla bakarak yüksek olmasına rağmen talepler evire çevire. Bakir tıpkısı soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci umum bir soba fiyatı ise bin ila bin beş beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları makul olan ikinci halk sobalara özellikle çevre iller talebin fazla olduğunu anlatım eden Ersoy, “Benzeri zamanda 20 yıldır doğu illerine birlikte soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları onarım ederek Van, Muş, Hakkari ve Balkı’ya kadar gönderiyoruz. Çokça mail zamanda Bingöl’e 100 nüsha ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Ziyalı Emlek de ikinci umum soba satışlarının, yıpranmamış soba satışlarından çok olduğunu aktararak, “Kısaca 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yakın kışla birlikte soba satışlarında aynı faaliyet var amma tercihler çıktı ikinci el sobalara yönelik. Yıpranmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci ahali sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde yıpranmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: