Mağrip Karadeniz’de pelit, balıkçıların yüzünü güldürdü

Gün Batısı Karadeniz’in yüce limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, tahminî 250 ton pelit avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı.

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Kalabalık kadar illerden Karadeniz’e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı’na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle sırayla limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada muntazır araçlara yüklenerek, yer illerin beraberinde İstanbul ve Ankara’ya gönderildi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, liman içerisinde kısık bire bir palamut sevkiyatı olduğunu belirterek, “Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman süresince kamyonlardan adım atılacak kayran yok. Balıkçılar saf yerine kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, ayrımsız an evvel işlerini bitirip avlanmak üzere…” diye niteleyerek konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını de etkilediğini ve düşüş yaşandığını rapor fail Karakaş, şunları söyledi:

“Şu dakika yekpare yağmur zamanı. Bu şekilde bitmeme edeceğini tutum ediyoruz. Havalar hamam olduğu üzere palamudun tüketilmesi lazım. Bu yoğunluğu sıkça göreceğiz diye niteleyerek tutum ediyorum. Bu akşam tahminimiz 200-250 titrem civarında. Mıntıka başı sayı farkı 7 titrem ile 10 ton arası benzeri balık geliyor. Yani kasa yerine hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü kesinlikle güldü.”

Balıkçı Mustafa Kıroğlan de bereketli miktarda pelit avladıklarını ve 6 bin koşa palamudu sevk ettiklerini açıkladı.Share: