Libya, 4 sene sonraları Cezayir’e Sefirikebir atadı

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bağlanmış açıklamada, Libya’nın Cezayir’e olağanüstü ve tam izinli adına büyükelçi atadığı Bekda’nın Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra’evet itimatname sunduğu belirtildi.

Açıklamada, Lamamra ile Bekda beyninde gerçekleşen görüşmede, Libya’daki siyasi ve asayiş alanında yaşanan akıbet gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Öte yandan Bekda’nın de, “bu alıngan koşullarda Libya’nın beraberinde oldukları için Cezayir makamlarına teşekkür ve şükranlarını ifade ettiği” aktarıldı.

Libya’nın Cezayir’e çizgi Gat kenti milletvekili olan Bekda, kısaca 4 yıl önceki isimsiz gerekçelerle ülkesine dönen Büyükelçi Muhammed Muhtar Mazin’in adına Abdulhamid Dibeybe hükümetince Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

Cezayir, Teşrinievvel 2021’dahi çarkıt Meclis Başkanı Süleyman Şenin’i Libya’ya olağanüstü sefirikebir yerine atamıştı.

Cezayir Reisicumhur Abdulmecid Tebbun, 31 Temmuz’dahi yaptığı açıklamada, Libya’evet seçimlerin düzenlenmesi sürecinin hızlandırılması çağrısını yineleyerek, “Zira deneyimler, koşullar ve çıkarlar değiştiğinde özge çözümlerin akim olduğunu kanıtlamıştır.” ifadesini kullanmıştı.

Ülkesinin Libya’üstelik yasal hükümetin birlikte olduğuna vurgu eden Tebbun, “Birleşmiş Milletler Düzenlilik Konseyi (BMGK) vasıtasıyla onaylanmayan tek değişikliği dahi kabul etmeyeceğiz.” diye konuşmuştu.

Tebbun, Türkiye-Cezayir ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu

 

BM misyonu 3 kamer henüz Libya’üstelik

 

Libya’dan alacakların tahsili üzere ‘barter’ önerisi

 

Share: