Lezzeti ve sergen ömrüyle öne sâdır Burdur’un plato domatesi, yetersiz dışında rica görüyor

Burdur’un Çavdır ve Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, raf ömrü ve lezzetiyle öne sâdır plato domatesi, Balkanlar özellikle görünmek üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Mağrip Toroslar’ın eteklerinde yaklaşık 25 sene önce 1400 rakımlı Söğüt beldesi ile bin rakımlı Gölhisar’bile üretimine başlanılan antika şeş yayla domatesi, bugün 10 bin dekarlık alana yayıldı. Yılda sayı farkı 260 bin titrem işaret elde edilen yayla domatesinde, hasat dönemi başladı.

Bölgede kesintisiz arasındaki yalın farkının fazla olmasından kontekst dayanıklı ve lezzetli olduğu belirtilen yayla domatesi, ensiz içi ve yetersiz dışından bandaj görüyor.

Dört kamer süren hasat döneminde “ferah ekincilik” uygulamasıyla Söğütlü ve Gölhisarlı çiftçilerin ürettiği domatesin nazik bölümü, Rusya ile Balkan, Zenci ve Kafkas ülkelerine ihraç ediliyor.

Antalya, Fethiye ve Denizli yağız yolları üzerinde kâin Söğüt ile Gölhisar, domates hasadında sezonluk iştirakçi toprak kayması dahi alıyor.

“Lezzette, aromada, raf ömründe aynı numarayız”

Söğüt Acayip Şeş Göveri Yetiştiricileri Yetiştirici Birliği Başkanı Cengiz Gencer, AA muhabirine, toplanmaya başlanan yayla domatesinin artağan ve içimli olduğunu söyledi.

Seralarda hasat telaşı yaşandığını tabir eden Gencer, hasat başında fiyatların istedikleri düzeyde olmadığını ancak ihracatın başlamasıyla yüzlerinin güldüğünü dile getirdi.

İlk ihracatın Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’ya gerçekleştiğini anlatan Gencer, “Ortalık hareketlendi. Bir Nice ülkeden dilek almaya başladık. İnşallah üreticimiz emeklerinin karşılığını alır.” dedi.

Gencer, plato domatesi denildiğinde Söğüt domatesinin akla geldiğini kaydetti. Domatesin güçlükle dışındaki marketlerde de yerini almaya başladığını nâkil Gencer, şunları kaydetti:

“Burdur adına yayla domatesinde kalitede, lezzette, aromada, sergen ömründe bire bir numarayız. Balkan ülkeleri domatesimizin lezzetini aldı, aromasını tattı. İhracatçılar dahi uzun sergen ömrü ve lezzetinden hava tercih ediyor. Domatesimiz aranan benzeri bellik oldu ancak ihracat bu zaman biraz geç başladığından hasadın önce zamanlarında maliyetimizin altında ürünü iç piyasaya verdik. Bu aralar toparlanma başladı.”

“Organik üretimde okkalı çalışmalarımız var”

Gölhisar Limonluk Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği Başkanı Boy Bos Özmil, ihracata akla yatkın domates çeşitlerini ürettiklerini bildirdi.

Her güzeşte sene kendilerini geliştirdiklerini, bundan sonra murat gören ürünlere yöneldiklerini vurgulayan Özmil, “Birinci Sınıf, lezzetli eser üretiyoruz. Dilek rahatlığıyla kimyasal çare kullanmadan üretim yapıyoruz. Organik üretimde güç çalışmalarımız var. ‘Tuta zararlısı’ ve özge zararlılara cebin, biyolojik mücadele ediyoruz. Dokuncasız böcek kullanarak domates güvesine alın sükse sağladık.” diye konuştu.

“Siparişlerimiz bati”

İhracat eden benzeri firmanın sorumlusu Mecbur İrfan, gece gündüz çalışarak Romanya’ya, Yunanistan’a mülk yetiştirdiklerini anlattı.

Çoğu kadınlardan oluşan işçiler tarafından domateslerin toplanıp paketlendiğini dile getiren İrfan, siparişlerin sakil olduğunu rapor etti.

İhracatçı Reşat Çangara birlikte Balkan ülkelerinin yanında Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’a birlikte ürün gönderdiklerini söyledi.

Bölgenin domatesinin işaret haline gelmesini arzuladıklarını tamlayan Çangara, “Aroması iyicene, lezzetli. Bunu tıpkısı tadan ayrımsız domatesten istiyor. Gülgûn domatesin kilosu 9-10 teklik, kırmızı domates 7-8 teklik civarında.” dedi.Share: