Lehçe masa başı ve düzlük tatbikatı gerçekleştirildi

Konya’da, Türkiye Facia Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini bırakmak, anne ve destek hal ortağı kurumlarda farkındalık ihdas etmek, planlardaki umulur mücahede ve eksiklikleri tayin edebilmek üzere lehçe masa başı ve yer tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinesinde, Beyşehir ilçesindeki Atabey Gençlik ve Terbiye Kapı’nda düzenlenen tatbikata, Konya İl Kıyamet ve Ivedi Buut Müdürlüğünün (AFAD) beraberinde Afyonkarahisar, Aksaray, Niğde ve Karaman AFAD ekipleri birlikte katıldı.

Farklı etaplar halindeki tatbikata, polis arama istirdat, hususi harekat timi, cingöz sulu strateji köpeği, İlçe Kurnaz Komutanlığına bağlı Bot Komutanlığı ekibi, yerli bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile türlü STK’ların temsilcileri katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, dağlık alanda mahdut mütezayit ve kaybolan 10 nefis takım ile 5 şahsiyet öğrenci grubunun bulunduğu teknenin alabora olması sonucu gölde yapılan kontrol kurtarma operasyonları ameliye edildi.

Başarıyla tamamlanan tatbikatın ardından AFAD Konya İl Müdürü Şans Kele, gazetecilere, TAMP Planı kapsamında 5 ili kapsayan lehçe bire bir masa başı ve düzlük tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Senaryolar gereği, yatık kalma, kaybolma ve gark vakalarını konu aldıklarını nâkil Kele, “Tatbikatı, 23 kıyamet mesai grubu ve destek çözüm ortaklarıyla yürütme ettik. seçkin facia yahut müstacel kapsam olduğunda kimin neleri yapabileceği masa başında değerlendirildikten sonra sahada kılgı edildi.” diye niteleyerek konuştu.

Tosun, AFAD’ın Türkiye’nin kuma gücü olduğunu belirtti.

Afetlere amade bulunmanın büyük önem genişlik ettiğini vurgulayan Boğa, ” Herhangi Bir birey afete hazırsa, Türkiye afete hazır demektir. ‘Bana bire bir şey olmaz’ dememeli, asıl kıran bilinci eğitimleri almalıyız. Ülkemizdeki herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyor, bu eğitimleri almalarını istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: