Kütahya Belediyesinin “destek tohumu” uygulamasında ekilen yemleme bitkileri hasat ediliyor

Kütahya’da çiftçilere bindi amacıyla dağıtılan yem bitkilerinin hasadı yapıldı.

Kütahya Belediyesi, karye statüsünden mahalle statüsüne sabık 26 mahallede rençperlik faaliyetlerine bitmeme eden üreticilere müzaheret etmek amacıyla ilkbaharda 3 titrem yonca, 10 ton akdarı, 8 ton yulaf ve 6 titrem fiğ çocuk desteği verdi.

Destekten yararlanan çiftçilerin tarlalara ektiği yem bitkilerinin hasadı protokol üyeleri ile çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kütahya Şehremini Bilen Işık, Siner Mahallesi’nde hasat yapılan tarlalarda çiftçileri görüşme ederek, çalışmalar hakkında hikmet aldı.

Işık, burada yaptığı açıklamada, şehremaneti olarak üreticilerin sübvanse etmek namına aile ayında çiftçilere bindi olma kararı aldıklarını söyledi.

O günkü değeri 400 bin liralık olan bütçe ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne mukayyet olan çiftçilere bindi verdiklerini dile getiren Işık, şöyle konuştu:

“Üreticilerimiz verdiğimiz yemleme bitkileri tohumlarını değerlendirdiler ve çokça de güzel mahsul aldıklarını söylediler. Memleketimizin tarımsal üretime gerekseme duyduğu aynı dönemde seçme tohumu değerlendirerek hasat dönemine getiren tamam çiftçilerimize değişik teşekkürname ediyorum. Rabbim bu ülkeyi bire bir eksantrik ülkenin eline baktırmasın, üreticilerimizin dahi sayısını artırsın, hepsine yavaş bukağılık versin.”

Alim Işık, dilek gelmesi halinde destekleri sürdüreceklerini da sözlerine ekledi.

Verimin oldukça faziletli olduğunu dile getiren çiftçiler dahi desteklerinden kontekst Işık ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Traktörün direksiyonuna sabık Işık, tıpkı süre darı hasadı yaptı.

Share: