KUL Dışişleri Bakanı Blinken: Çin, Tayvan sürecini hızlandırdı

ÇAKER Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Stanford Üniversitesi’nde katıldığı bir etkinlikte konuştu. Şi Cinping liderliğinde Çin’in ayrımlı aynı yapıya büründüğünü tamlayan Blinken, ” Pekin, Tayvan’la baştan bileşke sürecini çok henüz hızlı azıcık çizelgesinde sürdürüyor” dedi.

ÇAKER Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in Şi Cinping liderliğinde içeride elan ‘baskıcı’ dışarıda ise elan ‘saldırgan’ bir kondisyon aldığını anlatım ederek, “Akıbet yıllarda Şi Cinping liderliğinde haddinden fazla ayrımlı bire bir Çin’in ortaya çıktığını gördük. Yurtiçinde henüz kısıtlayıcı, yurtdışında daha saldırgan ve bir nice durumda öz değerlerimize olduğu büyüklüğünde öz çıkarlarımıza dahi yer okuyor. Sonuç yıllarda Pekin’den Tayvan’a yaklaşımda bire bir mübayenet oldu. Müspet benzeri şekilde oluşturulmuş statükoya merbut istop etmek adına, statükonun artık kabul edilemez olduğuna ve Pekin’in yeniden birleşmeyi çokça henüz aceleci azıcık çizelgesinde sürdürmeye kararlı olduğuna dair ana bir içtihat var” dedi.

“UMARIM O YOLU DENEMEZLER”

Blinken, boğazlardaki ticari trafiğin acun ekonomisine katkısına dikkat çekerek, olası bir tırmanmanın cemi dünyaya zarar vereceğini belirtti. Blinken, “Bu yemeden içmeden Amerika Mürekkep Devletleri üzere bire bir keder meselesi değil tıpkısı zamanda dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri dikçe endişelendiriyor. Rastgele dolaşma boğazlardan geçen ve dünyadaki ekonomiler üstünde etkisi olan ticari gidiş geliş miktarı çokça balaban. Şayet bu aynı kriz sonucunda bozulursa, dünyanın ciharıyek yanındaki ülkeler bundan uymazlık görür. Umarım Pekin, farklılıkların barışçıl tıpkısı şekilde çözülmesini sağlamanın yararlarını basit gördüğü bire bir yere hoşgörüsüz dönecektir, işleri zorlama eliyle ve henüz dahi kötüsü ağırbaşlı kullanarak zorlamaya çalışmaz” dedi.

Share: