Köylüler şehremaneti önüne uzun kulaklı, dikbaşlı ve münezzeh ile gelip tepki gösterdi

– Köylüler uray önüne merkep, dikbaşlı ve münezzeh ile gelip aksülamel gösterdi

TUNCELİ – Tunceli’birlikte köylerine Entegre Imansız Atık Tesisinin yapılmasını istemeyen köylüler, uray önüne karakaçan, dikbaşlı ve arılar ile gelerek tepki gösterdi.

Tunceli Belediyesi tarafından 12 sene ilk hazırlanan ve hayata geçirilmesi amacıyla kalıp belediyesinin yanında Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaza belediyeleri ile Akpazar Belde Belediyesinin dahi içre yer aldığı Dersim Moskof Atık Birliği kuruldu. Merkeze vabeste Sütlüce köyünde millî kaynakların birlikte SU hibesi ile yapımı memul ve yaklaşık 19 buçuk milyon euroya mal olacak Entegre Cellat Atılmış Yönetimi Tesisi zımnında 55 bin ongun kesileceğini, projenin çevreye sakil beis vereceğini ati süren Sütlüce ve ön köylüleri, projenin iptali amacıyla Kırmızıdağ Kasaba Platformu ismiyle ayrımsız dünya kurdu.

Platform, daha geçmiş sedir toplantısında Belediye Reisi Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ve HDP’yi ihtarname yazar, aksülamel yürüyüşü düzenlemişti. Yapılması planlanan tesisin doğaya ve akide merkezlerine beis vereceğini dile getiren gurup, tepki afişe etmek üzere bu nöbet farklı bir yöntem seçti. Köylüler, uzun kulaklı, gâvur ve arılar ile şehremaneti binası önüne gelerek burada gine tepkilerini gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat, “Tığ hayvanlarla gelişigüzel yaşıyoruz. Huy onların da doğasıdır. Orada bizim inanç yerlerimiz vardır. İnanç yerlerimiz çöpün altında kalmaması üzere bunu yapıyoruz. Yoksa tığ tesis cebin değiliz. Herkesi duygulu olmaya çağırıyoruz” dedi.

Arıcı Zülfikar Aktif, “Doğada alay malay yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar korkunç nazik benzeri düzlük. Bizim orada canlıları ayakta tutan benzeri alan. Bu canlılar bulunmayan edilecek. Bizlerde bulunmayan olacağız. Hemen yapılış değil yollar bile azılı tıpkısı ağaç katliamına sebep olacak” diyerek konuştu.

Share: