Kosova Başbakanı: Sırbistan ile yıpranmamış bir patırtı riski erdemli

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “Kosova ve Sırbistan arasında bakir tıpkısı arbede riski faziletkâr. Hele acun, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını gördükten sonra bunun aksini söylersem sorumsuzca davranmış olurum” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan ile yaşadıkları gerilimin arkasında Rusya’nın olduğunu söyleyen Kurti, “Ukrayna’nın işgalinden ilk olasılıklar azdı, demincek ise genişlik değişti. Kremlin’in faşist Panslavizm fikrinin sonucu kendisine evvel fasıl, Ukrayna’da gerçekleşti. Söz Gelişi, olursa ikinci bölümü Transdinyester’de görebiliriz, üçüncü savaşın ise hele Günindi Balkanlar’da Kosova’da olma olasılığı çokça yüksek” dedi.

Kosova NATO’ya yok etmek istiyor

İtalya’nın La Repubblica gazetesine konuşan Kurti, Ağustos’un üçüncü haftasında Brüksel’dahi Kosova-Sırbistan ilişkilerinin genel durumuna ait bir derinti olacağını kaydederek, “Umuyorum kim; bu gerginliğin düşmesine yardımcı peki” diyerek konuştu.

Ülkesinin NATO üyesi olma arzusunu dile getiren Kurti, NATO’ya üye olmalarının mihman barışı sağlamalarına ulama yapacağını belirtti.

Sırbistan-Kosova problemi

Kosova’da zihayat Sırplar dahil herkesin Kosova etiket ve plakasına ehil olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üstüne Kosova’daki Sırplar, 31 Orak Ayı akşamı ülkenin kuzeyindeki çizik geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti da Sırbistan’la olan cızık kapılarına giden yollara konulan parçalanmamış barikatların kaldırılması sonrası Sırbistan ile krize kere açan uygulamayı 1 Eylül’e talik kararı almıştı.

AB’den Kosova’daki gelişmelere dair izah

 

Trump’ın Temsilcisi, Kosova’da Biden başı yerde dedi

 

Yaşanan gerginlikte Kosova’dan kavrayışsız hamle geldi

 

NATO’nun Kosova Gücü: Nâr durumunda müdahaleye hazırız

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü

 

Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova’lı mevkidaşlarıyla görüştü

 

Sırbistan, 2008’dahi tek yanlı bağımsızlığını ilan fail Kosova’yı öz toprağı namına görüyor.

AB’nin duruluk buluculuğunda 2011’üstelik başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan yüklülük gibi değişik nedenlerden sıkça kesintiye uğruyor.

Share: