“Korumada rüçhan çeşitler” arasına alınan bozkır kartalı peyk vericisiyle takip altında

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca “korumada öncelikli enva” arasına alınan step kartalı (Aquila nipalensis), Iğdır’birlikte peyk vericisiyle entelekt izlem ediliyor.

Dünyada soyu ateş altında bulunan bozkır kartalı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (DENIZ) iş birliğinde, “Yıpranmamış Tıpkı Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Nâr Altında Türleri İçin Nev Gösteri Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle, eski günlerde korumada öncelikli türler listesine alındı.

Avrupa’üstelik soyu tamamen tükenen, Dünya Tabiat ve Saf Kaynakları Siper Birliğince (IUCN) dahi kırmızı listeye alınan bozkır kartalı, Türkiye’dahi ise hala görülebiliyor.

Kuş bilimi üzerine çalışanlar ve çandır hayatı fotoğrafçılarının rabıt gösterdiği bozkır kartalı, Iğdır Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince uydu vericisiyle izleme ediliyor.

Eylülün 18’inde Aras Kuş Cenneti’nde uydu vericisi takılarak doğal ortamına salınan kartal, benzeri çağ içre Kars’ın Kağızman ve Dosdoğru ilçelerini kullanıp Allahuekber Dağları’nda geçenek geçirdi.

Takibe alınmasının ikinci gününde ise Erzurum’un Şenkaya ilçesine geçen kartal, ardından birlikte İspir ilçesine geçip haset burada geçirdi. Daha sonradan ise Erzurum kent merkezi ve Pasinler ilçesinden sabık kartal, 18 gündür Horasan ilçesinde yaşamını sürdürüyor.

18 Eylül’den bu yana 436 kilometre angıç çırptı

Step kartalı, halkalandığı günden bilahare 436 kilometre kanat çırptı, bu seyahat esnasında sunu bağan 996 metre rakıma indi, genişlik erdemli 2966 metreye çıktı.

Hızı saatte ortalama 48 kilometre olan kartal, bildirme etraflı molasız uçuşunu ise 47 kilometre mesafeyle Erzurum’un Yakutiye ilçesine vabeste Gökçeyamaç Mahallesi’nden Köprüköy ilçesine sadık Kıyıkonak köyüne gerçekleştirdi.

Şu an Horasan ilçesi kırsalında yaşamını sürdüren ve yargılama izleme edilen kartalın barhana zamanı, kafile yolu, mola noktaları, dönem zamanı ve itmam edeceği kez uzmanlarca incelenecek.

“Avrupa’üstelik soyu tükenik halde”

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü ve Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı Bölümü Akademisyen Dr. Emrah Polat, AA muhabirine, bozkır kartalının bundan sonra Rusya ve Kazakistan bölgelerinde kuluçkaya yattığını söyledi.

Bu türün orman kartalından az buçuk elan şişman olduğunu rapor eden Çelik şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi 2018 yılından sonradan türle ilişkin çalışmalar başlamış. Dünyada popülasyonun 50 bin ile 75 bin koşa ortada olduğu biliniyor. Türün şu zaman Avrupa’üstelik soyu tükenik halde. Elbette ülkemizde göçmen ayrımsız çeşit amma Kayseri, Konya ve Kırşehir bölgelerinde bu türün kuluçkaya yattığı tutum ediliyor. Icraat şu an başlatıldı, Bakanlığımızın bu türle ilişik faaliyet başlatması çokça akla yatkın tıpkı değişmeyen.”

Iğdır’ın kuşlar açısından çokça balaban ayrımsız hat olduğunu dile getiren Polat, “İki büyük kuş yolundan biri Artvin’in Borçka ilçesinden ülkemize giriş fail kuzeydoğu rotasıdır. Bu rota üzerinde Iğdır bile yetişkin tıpkı tarz. Topluluk olduğu sulak alanlar, natürel zenginlikleriyle muhacir kuşların majör aynı rotası. Türün burada görüntülenmesi de çokça makro. Türkiye’birlikte bu türün kişi sayısı tekmil olarak bilinmiyor ama Iğdır’bile görüntülenmesi şanlı benzeri fenomen. Ayrıca burada halkalanıp peyk vericisi takılıp doğaya bırakılması de çok koskocaman tıpkısı himmet. Bu çalışmanın detaylarını biz bile alçalma ediyor ve izlem ediyoruz.” dedi.

Share: