Korkusunu peş ayakları tutmayan kangal kırması ‘Paris’i sahiplenerek yendi

Bingöl’üstelik öğretim görevlisi olan ve kangal cinsi köpeklerden korkan Alev Tüvana, bu korkusunu geçirdiği ilçe sonucu arka ayakları tutmayan kangal kırması köpeği sahiplenerek aştı. Alev öğretmen, tedavisini ve sevgisini göstererek ‘Paris’ adını verdiği köpeğin hayata tutunmasını sağladı.

Bingöl’dahi dallı güllü ve kestirmece 12 yıldır üniversitede öğretim yardımcısı olan Alev Genç, geçtiğimiz antrakt ayında arkadaşının veterinerine uğradı. Dinç, veterinerde Bingöl- Muş karayolunda tıpkı kamyoncu yoluyla çorlu halde bulunan ve tedavisi yapılan kangal kırması köpeği gördü. Köpeğin arka ayaklarının tutmadığını öğrenen Alev öğretmen, yeryüzü çok korktuğu kapik cinsleri arasında meydan düzlük kangal kırmasını dadılık etmek istedi. Veterinerden köpeği sahiplenen Güre, kestirmece 9 aydır evinde tedavisini üstlenerek onun hayata tutunmasına yardımcı oluyor. Paris adını verdiği kangal kırmasına tedavinin beraberinde görelik de aşılayan Alev sarıklı, çocuk kabilinden herhangi bir aktarılma bakımını yapıyor.

“Kangallardan çok korkuyordum”

Paris sebebiyle sokak hayvanlarına alın elan hassas olduğunu ve korkusunu yendiğini nâkil Taze, “Paris benim köpeğim, ailem, yuvam. Herhangi Bir bölüm bu arada uyandığım, bu arada yemek yediğim yani özetle benim yuvam. Ben Paris ile güzeşte ara ayında veterinerimizin kliğinde karşılaştım. Paris, Muş önünde ilçe geçiren ve kamyon şoförü aracılığıyla tedavisinin yapılması amacıyla veterinere bırakılan bala benzeri köpekti. Ben gördüğüm ant art bacaklarını hissetmiyordu. Ben hayatımda on paralık hayvan beslememiş namına ve hassaten kangallardan çok korkan bire bir kişi yerine birkaç bölüm tefekkür ihtiyacı hissettim amma çok şükür Paris ile geçirdiğimiz devir içerisinde bunu başardık. Tıpkı velet gibi yaklaşabildim. Benim çocuğum yok ve Paris benim amacıyla ayrımsız çocuk oldu. Bu yüzden asıl ve babaların evet birlikte efsanevi sahiplerinin duyarlılığını elan bol anlayabiliyorum” dedi.

“Uyguladığımız tedaviler, gösterdiğimiz ilişik sebebiyle şu anda yarı dahi olsa doğrulabiliyor”

Paris’in tedavinin birlikte görelik ile hayata tutunduğunun altını çizen Gailesiz, “Paris dal bacakları geçmiş zamanlarda hissizdi amma ahit zarfında uyguladığımız tedaviler, gösterdiğimiz bağlılık ve direnci sebebiyle şu anda nısıf dahi olsa doğrulabiliyor. Hayvan bakmaya korkmayın, hayvanları sahiplenmekten çekinmeyin. Çünkü onlar birlikte bizim yaşadığımız acıları yaşıyorlar, onlar birlikte bizim yaşadığımız mutlulukları yaşıyorlar. Lütfen çekinmeyin, lütfen çıkmaz hayvanlarına destek olun” şeklinde konuştu.

Mesai arkadaşı Yalaz öğretmen ile Paris’in tedavisi amacıyla sakil bir emek gider ettiklerini aktaran Mürtefi Kasıt Mırçık ise, “Alaz sarıklı ilk zamanlarda köpeklerden korkuyordu, özellikle kangaldan imdi korkuyordu. ve tıpkısı dönem veterinere gittik ve Paris’i gördü. Paris’i gördükten sonra almaya karar verdi ve eve getirdik. Dal bacaklarında ve kuyruğunda tek ihtisas yoktu. Ama adım adım bakımlarını yaptıkça kendine gelmeye başladı. Eğin ayaklarında hisler olmaya başladı, kuyruğunu oynatmaya başladı. Bu işlerde hem hayvan bakımı hem de sevgisi çokça koskocaman. Bende kestirmece 15-20 senedir bu işin içindeyim. Hayvanlara bakmanın yanı sıra onları mutlu etmek, onların morallerini yöneltmek elan mıhlı olur” diye konuştu. – BİNGÖLShare: