Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Haset kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’de, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Konya’de Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Konya Ofis Başkanı Mustafa Buğur’un türkü okuduğu törende, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir, Dul ve Yetimler Derneği Konya Ofis Başkanı Süleyman Veli ile Mülazım Fatih Büyükbaş, günün anlam ve önemine ilişik danışma yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Ferik Şakir Fikirli, 3. Esas Jet Köken ve Garnizon Komutanı Albeni Uçman Liva Alemdar Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’birlikte ise Cumhuriyet Altını Parkı’nda düzenlenen törende Vali Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Uğraş Sahtekâr ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Büro Başkanı Behiç Çıban yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Ser, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Haset’nün, devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı benzeri aktarılma olduğunu söyledi.

Ülkenin geçmiş olduğu gibi bugün bile dış destekli yıldırı örgütlerince meram alındığını dile getiren Sarrafiye, “Bugüne kadar sergilenen temas soy çıyanlık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtsever ve alp askerleri ile yiğit polis güçleri, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız vasıtasıyla önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diye konuştu.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ulu İhsan Akdoğan, İl Uyanık Başkan Mümessil Miralay Mustafa Çetinkaya, kat müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Uray Komutan Vekili Yakup Kadri Perek, Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Ofis Başkanı Mustafa Dağ, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şehitler, Dul ve Yetimler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Vali Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Bölüm Başkanı Mustafa Elem birlikte konuşmasında gaziliğin varlık boyu taşınacak tıpkısı itibar, Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçik’e anlaşılan aynı genişlik olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine seçkin antlaşma hürmetli olduğunu dile getiren Dağ, “Bu imtina etmek kıyamete kadar, ilelebet bitmeme edecektir. Ebediyete vukuf eden kamu muazzez şehitlerimizi, alp gazilerimizi minnet ve şükranla namahrem kırat, hayattaki gazilerimize dosdoğru ve rahat ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da da Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Yazıhane Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün valör ve önemine ait müracaat yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Kabadayı, İkmal ve Garnizon Komutanı Sancak Osman Yiğit, YANLIŞSIZ Tümen Afyonkarahisar Mebus İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Saylav Burcu Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: