Konya haberleri! Konya’da zaman kesen Bölgesel Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Kıran Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini tasarruf etmek, anne ve bindi hal ortağı kurumlarda farkındalık tasarlamak, planlardaki muhtemel emek ve eksiklikleri tespit etmek maksadıyla gerçekleştirilen Bölgesel Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Toyluk ve Yetişek Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Müstacel Uzanım Müdürlüğü’nün (AFAD) yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri dahi katılım etti. Değişik etaplar halinde planlı tatbikatta, Beyşehir İlçe Bitirmiş Düzenlilik Bot Komutanlığına tutkun Bot Timi, açıkgöz çepel izleme köpeği, polis güçleri taharri ve kurtarma, özel harekat timi, yerel bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile türlü sivil cemiyet kuruluşlarından temsilciler saha aldı. Tatbikatta senaryo gereğince, dağlık alanda mahsur küsurat ve kaybolan 10 nefis takım ile 5 kişilik öğrenci topluluğunun düzlük aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üstünde gerçekleştirilen kontrol istirdat operasyonları yürütme edildi.

“23 adet iş grubumuzun koordinesi AFAD marifetiyle yapılmaktadır”

Başarıyla sona eren manevra sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Kader Boğa, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çekim çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan lehçe aynı masa başı ve düzlük tatbikatı icra ettiklerini anlatan Boğa, senaryolar doğrultusunda, muhat kalma, kaybolma ve gark vakalarını bahis aldıklarını belirterek, Türkiye Facia Müdahale Planı çerçevesinde 23 say grubuyla bu arada bölgesel masa başı ve düz tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Kader Tosun, 23 himmet grubunun üstelik asıl çözüm ortakları olduğunu ve temel hal ortaklarının birlikte destek çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Danışma mücahede grubu, taşımalık mesai grubu, taharri kurtarma emek grubu, tagaddi kabil, bunun kabilinden 23 sayı bu say grubumuzun koordinesi AFAD vasıtasıyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin eş gücüdür. Bunu özel hava ve kuruluşlarla, amme çekicilik ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, hamur kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta birlikte emniyetimizin bahir polisi, bitirmiş, itfaiye aracı balık adam ekipleri, itfaiye aracı kontrol istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Can Suyu, Beşir, bütün kontak ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko sosyal destek çadırları kurulmuştur, esasen UMKE ile ilişki kardeşlik içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD tarafından koordine edilmiştir, emeği geçen herkese teşekkürname ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: