Konya genel: Konya’da dem kesen Lehçe Masa Başı ve Kayran Tatbikatı

Konya’bile çağ kesen Bölgesel Masa Başı ve Meydan Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Kıran Engelleme Planı’nın uygulanabilirliğini bırakmak, temel ve destek hal ortağı kurumlarda farkındalık hazırlamak, planlardaki beklenen düzentileme ve eksiklikleri tayin etmek için gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Saha Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Cahillik ve Eğitim Bilimi Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Ivedi Boyut Müdürlüğü’nün yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri da paydaşlık etti. Farklı etaplar halinde hesaplı tatbikatta, Beyşehir İlçe Güllabi Asayiş Bot Komutanlığına ilişkin Bot Timi, cingöz çepel takip köpeği, polis güçleri taharri ve istirdat, hususi harekat timi, domestik bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile mütenevvi sivil toplum kuruluşlarından temsilciler vadi aldı. Tatbikatta senaryo göre, dağlık alanda yatık küsurat ve kaybolan 10 nefis grup ile 5 yabanlık öğrenci topluluğunun saha aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen taharri kurtarma operasyonları yürütme edildi.

“23 sayı faaliyet grubumuzun koordinesi AFAD vasıtasıyla yapılmaktadır”

Başarıyla sona aziz manevra sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Şans Boğa, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cazibe çerçevesinde 5 vilayeti havi lehçe ayrımsız masa başı ve yer tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Kele, senaryolar doğrultusunda, yatık kalma, kaybolma ve gark vakalarını konu aldıklarını belirterek, Türkiye Facia Engelleme Planı çerçevesinde 23 himmet grubuyla beraber lehçe masa başı ve vadi tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Nasip Tosun, 23 düzentileme grubunun de temel hal ortakları olduğunu ve temel çözüm ortaklarının dahi bindi çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Danışma himmet grubu, nakliye emek grubu, kontrol istirdat mesai grubu, beslenme kabil, bunun üzere 23 nüsha bu faaliyet grubumuzun koordinesi AFAD eliyle yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu özel gurur ve kuruluşlarla, kamu hava ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, üs kişilerle, hukuksal kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta birlikte emniyetimizin deniz polisi, cingöz, itfaiye aracı balık adam ekipleri, itfaiye aracı taharri istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Can Suyu, Beşir, bilcümle birlik ve muadele içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko toplumsal bindi çadırları kurulmuştur, gene UMKE ile irtibat beraberlik içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD aracılığıyla eş güdümlü edilmiştir, emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

(ARÖ-ILENÇ-HALIS-Y)

Share: