Konuşu düzenlemeleri içeren ‘torba’ kanun teklifi görüşmeleri sürüyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, kazançlı düzenlemeleri içeren 52 maddelik ‘torba’ kanun teklifinin görüşmelerine devam edildi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu, ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Kâh Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine sürmek amacıyla AK Tümen Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. Komisyonda önce adına cuma haset Bartın’da meydana gelen maden kazasıyla ilgilendiren değerlendirmeler yapıldı. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Çok dram ayrımsız vaka, yönetimsel ve adli yönden haddinden fazla yönlü tıpkı anket yapıldığını yetkililerimiz anlatım ediyorlar. Bu soruşturmaların sonucunda daha kemiksiz ayrımsız safiha görmüş olacağız. Bunun sorumlulukları netleştirilmesinin yanı sıra gelecekte bire bir henüz böyle acıklı hadisat yaşanmaması adına kategorik ders alınması müstelzim sonuçları de olacaktır” dedi.

‘İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ’CHP İstanbul Saylav Emine Gülizar Emecan dahi bu cins kazalardan ders alınmadığını belirterek, “Acımız nazik, çocukların içi yanıyor; annelerin, eşlerin yüreğine şiddetli düştü. Küçük bu üzüntünün tarifi yok fakat burada şurası de yorumlamak istiyorum; bir gelişim kazasında ahiret yolculuğu eğer lüzumlu denetimler yapılmadığı için ve gerekli önlemler alınmadığı amacıyla oluyorsa biz buna ‘gelişim kazası’ değil, ‘hareket cinayeti’ diyoruz” ifadelerini kullandı.HDP Mersin Ağacı Saylav Rıdvan Turan de görüngü haset kaza durumunda olduğunu ve yeni geldiğini hatırlatarak, ” Amasra’da yaşanmış olan bu facianın etkileri elan çokça canlı. Ego dahi hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum amma elbette bizim vazifemiz bu değil, yani sabır dilemek, başsağlığı dilemek filan değil; bu meseleyi çözmeliyiz” diye konuştu. İYİ Fırka Ankara Mebus Durmuş Yılmaz dahi partisi adına üzüntülerini dile getirerek, “Böyle olaylar ortaya çıktığında gündem beş altı dönem bu olaylarla karışma ediliyor, hepimiz oraya odaklanıyoruz. Vicdanlarımız bu işin, bu cins kazaların olmaması konusunda gerekenin yapılmasını bize söylüyor, duyarlılığımız artıyor, fakat bu haddinden fazla çok mufassal sürmüyor, tıpkı müddet sonradan bu işlerin üstü külleniyor. Türel süreç başlıyor ancak amal adaletli aynı şekilde yürümüyor” dedi.

Konuşmaların ardından, teklifin görüşmelerine geçildi. Sabık hafta akseptans edilenlerle birlikte şu ana büyüklüğünde bütün 27 husus akseptans edildi.

Share: