konuşma güçlüğü çekici zihnî özürlü Melek, 15 ayda okuma çeper öğrendi

Erzurum’un Horasan ilçesinde hareketli zihnî sakat 10 yaşındaki Melek Akarsu Güngör, söz yitimi çekmesine rağmen ailesi ve öğretmenlerinin desteğiyle 15 ayda okuma yazmayı öğrendi.

Milli Yetişek Bakanlığının okullarda açtığı özel eğitim sınıfları, mânialı öğrencilerin gelişimlerine yetişkin katkı sağlıyor.

İlçedeki Fatih İlk ve Ortaokulu bünyesinde açılan hususi eğitim bilimi sınıfında tahsil gören Güngör, derslerine devletin sağladığı servisle gidip geliyor.

Gündüz okulda öğretmenlerinden öğrendiklerini akşam babasının desteğiyle tekrar fail Güngör, zihnî engeline karşın 15 ayda kıraat ve yazmayı söktü.

Konuşma bozukluğu bile balaban oranda düzeldi

Okulda arkadaşlarıyla sosyalleşen ve enformasyon bozukluğunu büyük oranda düzelte Güngör, azmi ve bu başarısıyla öğretmenlerini de şaşırttı.

Okul müdürü Mikail Kayaç, AA muhabirine, okulda dört hususi eğitim sınıfının olduğunu söyledi.

Farklı eğitim programlarıyla başarıyı yakaladıklarını anlatım eden Kayaç, şöyle konuştu:

“Okulumuzda farklılaştırılmış eğitim modeli ve bireyselleştirilmiş eğitim programlarıyla Bakanlığımızın özel eğitim bilimi sınıflarında verdiği dil malzeme gereç ve donatma yardımıyla öğretmenlerimiz çokça rahat aynı şekilde başarıya ulaştılar. Bu başarıya ulaşan öğrencilerimizden biri birlikte Melek Su Güngör oldu. Bakanlığımızın bize verdiği materyaller sebebiyle bu süreçte Ferişte Su’nun kıraat yazmaya geçmesi hızlandırıldı. Bizlere seçme zaman destek olan Milli Eğitim Bilimi Bakanımız Mahmut Özer’e çokça teşekkür ediyoruz.”

Sarıklı Öznur Yılmayan ise Güngör’ün zihnî engelinin birlikte konuşma güçlüğü çektiğini anlattı.

“Büyük bir başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum”

İlk başlarda konuşmasında nazik sıkıntıların olduğunu ve dediklerinin anlaşılır olmadığına işaret eden Yılmayan, şunları kaydetti:

“15 kamer ortamında kıraat çeper becerilerini hallettik, oradan birlikte vasıta ve konuşması nazik oranda gelişti. Demin daha beliğ, daha kemiksiz ve seçik konuşmaya başladı. Aileyi çokça eğitimimizin içine aldık zira hususi terbiye multidisipliner bir alandır. Karı, öğrenci, sarıklı ve iyileştirme merkezi ile işbirliği içerisinde çalışmayla iri tıpkısı başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum. Biz bu sürece başladığımız zaman ‘acaba başarabilecek miyiz’, ‘yapabilecek miyiz?’ diyerek çok heyecanlıydık.”

Yılmaz, print günlerin peşi sıra amaçlarına ulaştıklarını vurgulayarak, “15 kamer böylece çok şükür iyicene tıpkı bulgu elde ettik. Ferişte ile belirlediğimiz sistemden başlayarak kelimelerden, hecelerden domuzuna bir sistemli şekilde bireyselleşmiş eğitim bilimi programına göre ilerledik. O üstelik pir himmet sergileyerek çalışmalarını sürdürmekte ve iki çağ ilk dahi kül harfleri öğrenmiş ve bütün metinleri okuyabilecek seviyeye gelmiştir.” diyerek konuştu.

Ata Eksiksizlik Güngör de öğretmenlerin sayesinde kızının okuma yemeni öğrendiğini belirterek emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: