Kolombiya’da cumhurbaşkanlığına seçilen Gustavo Petro, ant etti

Petro, tarihi Bolivar Meydanı’nda planlı ve 100 bin kişinin katıldığı törende, Cumhuriyet Kongresi Başkanı Roy Barreras eliyle riyaset kuşağının kendisine sunma edilmesinin peşi sıra cumhurbaşkanlığı görevini Ivan Duque’den devraldı.

Yeminin ardından katılımcılara seslenen Petro, silahlı gruplara silah tevdi çağrısında bulunarak,

“Kolombiya’birlikte barışın kabil olması amacıyla diyalog, birbirimizi anlamamız, eş yollar bulmamız ve değişiklikler mensur etmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

Petro, cebe bırakılması karşılığında zaruri kanuncu koşulların sağlanacağını belirterek, “Kolombiya’nın seçme köşesine barış ve sükuneti aktarmak amacıyla yorulmadan çalışacağız. Bu, hazar hükümetidir ve bu şekilde hatırlanacak. Ülkenin mecmu bölgelerinde toplumsal diyalog bilge olacaktır” dedi.

‘Yolsuzlukla kararlı ve hareketli şekilde savaş edilecek’

Görevi süresince yer öncelikli konularından birinin yolsuzluğa akim tolerans olacağını vurgulayan Petro, “Çalınanları kurtaracağız, aynı daha yapılmaması üzere caydırıcı uygulamaları devreye alacağız. Yolsuzlukla azimli ve faal şekilde savaş edeceğiz” şeklinde konuştu.
Petro, tek kimsenin kanundan ve yasalardan yüksek olmadığını kaydederek, törene katılan destekçilerine ve davetlilere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Petro’nun yemin törenine İspanya Kralı 6. Felipe, Arjantin Izzet Başkanı Alberto Fernandez, Şili Reisicumhur Gabriel Boric, Ekvador Reisicumhur Guillermo Lasso, Bolivya Heybet Başkanı Luis Arce, Dominik Cumhuriyeti Heybet Başkanı Luis Abinader, Honduras Reisicumhur Xiomara Castro tutmak üzere birçok ülkeden ense dozaj yetkililer katıldı.

Gustavo Petro kimdir ?
Kolombiya’nın kuzeyindeki Cordoba yönetim bölgesine merbut Cienaga birlikte Oro kasabasında 19 April 1960’dahi doğan Petro, Javeriana Üniversitesi’nde iktisat, Louvain Katolik Üniversitesi’nde belde ve şahıs gelişimi, Salamanca Üniversitesi’nde ise pres yönetiminde uzmanlık eğitimi aldı.

Çarkıt solcu militan Petro, henüz 17 yaşındayken, 1970’lerde kurulan ‘şehir gerillası hareketi’ olarak tanıdık 19 April hareketine ya de elan aşina adıyla M-19’a katıldı.

Özellikle 1980-1985 yılları beyninde berenarı faal olan örgütün büyüklük içerisinde yaptığı kanlı eylemler nedeniyle Petro, kâh kesimlerce tehlikeli namına yorumlanıyor.

Hükümetle 1990’da anlaşarak silah bırakan M-19’un eski üyelerinden olan Petro, ilk defa 1991’de Meclise girdi ve 2012-2015 arasında Bogota Belediye Başkanlığı yaptı.

Petro, 2006’bile senatör olduğu Kolombiya’üstelik, 2010 ve 2018’üstelik girdiği cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında kalburüstü olamadı.

Gustavo Petro Kolombiya’nın kullanılmamış cumhur reisi oldu

 

Share: